Društvo

Popović Samardžić: Zadržati domaći kadar novcem usmjerenim za strane konsultante

Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić izjavila je da taj sindikat neće odustati od zahtjeva za povećanje plata ljekarima, iako ih vlada ignoriše. Ona otkriva da je odlazak iz Crne Gore najavilo još 20-ak doktora. Dodaje da rješenje ovog problema ne može biti angažovanje konsultanata iz inostranstva, već da bi taj novac trebalo upotrijebiti da se zadrži domaći kadar.
Popović Samardžić: Zadržati domaći kadar novcem usmjerenim za strane konsultante
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić izjavila je da  ta sindikat neće odustati od zahtjeva za povećanje plata ljekara iako ih vlada ignoriše jer, kako kaže, smatraju da je to pravedno i logično.

“Vi znate da u mnogim velikim državama, predsjednici dobijaju predsjedničke izbore na platformama koje se oslanjaju na program koji obuhvata unaprjedjenje zdravstvenog sistema. Kod nas se to javno, vrlo otvoreno, ignoriše. Otvoreno se ignoriše činjenica da ljudi odlaze. Pričamo u javnosti o tome koje ćemo skupe aparate da kupimo. Vidjeli ste da kupujemo linearni akcelerator i da je za to Vlada izdvojila 9 miliona i 200 hiljada eura. Da bi se udovoljilo zahtjevu Sindikata doktora medicine, tj. zahtjevu doktora medicine u Crnoj Gori, potrebno je 5 miliona eura na godišnjem nivou.“, kazala je Popović Samardžić.

Ona smatra da je nedavnom izjavom profesora Ranka Lazovića potvrđeno da postoji problem malih plata i odlaska iskusnih kadrova iz zdravstva. Predsjednica Sindikata doktora medicine izričita je da se to ne može riješiti čekanjem da se za par godina završi specijalizacija mladih ljekara a da se za to vrijeme angažuju konsultanti iz drugih zemalja.

 “Govorim o procedurama koje su svuda u svijetu aktuelne, a to je da kada postanete specijalista, smatra se da vi morate da radite 5 godina u struci na specifičnim poslovima I pod nadzorom svog starijeg kolege, da bi se smatralo da ste vi nezavisni I da ste stekli kompetencije da budete nezavisni u svom radu. Dakle, ne možete vi toliku odgovornost da svalite na mladog ljekara koji je tek stigao sa edukacije.”, ističe Popović Samardžić i navodi da je za mjesečno angažovanje konsultanata sa strane potrebno platiti oko 4 000 eura, što se , kako je rekla, moglo upotrijebiti da se zadrže domaći doktori u Crnoj Gori.

Zaključila je i da će država najbolje pokazati želju da se suprotstavi korupciji u zdravstvu tako što će se povećati plate ljekarima. 

Portal Analitika