Svijet

Uvijek ima rješenje: Svaki pokušaj političke giljotine Erdogan okreće u svoju korist

Turski predsjednik nije prvi put izbjegao političku giljotinu, iako je ovoga puta bio najbliži tome. Erdogan je doživio nekoliko padova, ali i dalje odolijeva izazovima.
Uvijek ima rješenje: Svaki pokušaj političke giljotine Erdogan okreće u svoju korist
Portal AnalitikaIzvor

Već duže vrijeme Redžep Tajip Erdogan suočava se sa sve glasnijim kritikama koje iz cijelog svijeta stižu na račun njegove autoritativne vladavine.

Kriminalni dosije

Pri usponu svoje političke karijere Erdogan je osuđen na deset mjeseci zatvora, od kojih je četiri proveo iza rešetaka. Osuđen je 1997. nakon što je pročitao pjesmu: "Džamije su naše kasarne, kupole naši šljemovi, minareti bajoneti, a vjernici vojnici". Iako se prethodno pokazao kao vrsni gradonačelnik Istanbula, riješivši komunalne gradske probleme, ovakav istup (uz zabranu točenja alkohola) protumačen je kao prijetnja sekularnim temeljima društva koje je uspostavio Kemal Ataturk, a koje je upravo vojska bila zadužena da štiti.

Ipak, ni zabrana učestvovanja na izborima zbog kriminalnog dosije nije ga spriječila da samo godinu dana nakon osnivanja stranke Pravde i razvoja AKP 2001, ona postane vodeća partija u zemlji. Upravo tom pobjedom AKP je korigovala ustav koji je Erdogana vratio u politiku.

Izborni sunovrat

Nakon 12 godina apsolutne vladavine, AKP na izborima u junu 2015. gubi parlamentarnu većinu zbog neočekivanog uspona prokurdske Narodne demokratske stranke HDP. Kako nije uspio da sastavi vladu, odbijajući sve koalicione dogovore, Erdogan, iako pod veliki rizikom, raspisuje vanredne izbore za novembar. Ipak, na tim izborima vraća apsolutnu vlast, i to stvaranjem atmosfere straha kroz konstantnu represiju nad Kurdima.

Feniks

Erdogan je uspio da preživi i hapšenje oko 50 AKP-ovaca, koje su uhapsili policajci naklonjeni propovjedniku Fetulahu Gulenu, kojeg optužuju da stoji i iza najnovijeg puča. AKP-ovci su bili optuženi za korupciju, šverc i razne malverzacije. Erdoganov odgovor stigao je ekspresno - smjesta je počistio kompromitovane i nelojalne ljude iz svog okruženja, zamijenivši pola kabineta u roku od nekoliko dana. 

Drskost

Turski predsjednik uspio je da preživi i Putinov bijes nakon rušenja ruskog aviona, ali i stalno upiranje prsta u Jevreje, uprkos upozorenjima iz Izraela i Bijele kuće. Štaviše, upravo pred puč Erdogan je popravio odnose sa Putinom i izraelskim premijerom Benjaminom Netanijahuom.

"Izdajnici će platiti visoku cijenu"

"Izdajnici će platiti visoku cijenu", poručio je predsjednik Erdogan i najavio da će biti "iskorijenjeni" i oni koji su pucali iz vazduha. Neuspjeli vojni puč u Turskoj predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu dao je pun legitimitet da se obračuna sa neistomišljenicima i pobunjenicima sekularnog poretka.

Turska policija juče je uhapsila stotinak vojnih oficira u vojnim bazama u Dijarbakiru i u drugim regionima na jugoistoku Turske naseljenim većinom Kurdima. Nekoliko hapšenja bilo je i u drugim vojnim bazama u provincijama Sanliurfa, Hakari i Bingol na jugoistoku Turske. Ukupno 2.800 vojnika je pohapšeno, a prema pisanjima lokalnih medija, pojedini od njih rekli su da nijesu znali da su dio puča.

Čistka je uslijedila i u sudstvu, odakle je sa dužnosti uklonjeno 2.745 sudija, dok je deset članova Državnog savjeta uhapšeno. Takođe, Erdogan će puč iskoristiti da učvrsti moć pozivajući se na veliku podršku pristalica koje su izašle na ulice da zaustave državni udar.

Odrastao na ulicama Istanbula gdje je radio i kao ulični prodavac đevreka, Erdogan je iznikao iz marginalnog dijela društva, predvodeći konzervativnu politiku zemlje. Čvrsto ukorijenjen u islamu, dosad se uspešno i lukavo borio sa svim napadima sekularizma. Prethodni premijer Ahmet Davutoglu, koji je pokazao neslaganje s Erdoganovom politikom, ubrzo je sklonjen s te funkcije i zamijenjen podobnijim Bilalom Jildirimom.

Lukav trgovac interesima

Šurujući podjednako sa EU i Istokom (Rusijom), Erdogan je obezbijedio ispunjavanje interesa Turske. Izašao je kao spasilac EU, ponudivši prihvat imigranata, za šta je zatražio viznu liberalizaciju i ubrzavanje procesa pristupanja EU.

S druge strane, ruskom predsjedniku ponudio je prijeko potreban Sjeverni tok za izvoz ruskog gasa ka Evropi onda kada je propao gasovod kroz Ukrajinu. Iako optužen za saradnju sa ekstremistima Islamske države i šverc nafte, Erdogan i dalje uživa podršku Zapada u borbi protiv terorizma, što koristi i za obračun sa Kurdima.

Blic,cdm

Portal Analitika