To što je prošle godine u Podgorici ugašeno gotovo 2.800 požara, dovoljan je razlog da podgorički vatrogasci ovu sezonu dočekaju spremniji nego ikad. Komandir Službe zaštite Glavnog grada Andrija Čađenović kaže da su u pripravnosti zbog nabujale vegetacije koja predstavlja novu opasnost.
Neophodne mjere za predstojeću požarnu sezonu blagovremeno su sprovedene, a vatrogascima su na ruku išle vremenske prilike. Kiši su se u junu, izgleda, najviše radovali oni koji su na prvoj liniji odbrane od vatre.
"Tako da smo vrijeme koje bismo utrošili na akcije gašenja požara, osmatranja, dežurstava i drugih aktivnosti koje su vezane za gašenje požara, utrošili na preventivne aktivnosti i saradnju sa građanima", rekao je Čađenović Dnevnim novinama, uz napomenu da je u junu ugašeno 56 požara.
Riječ je o požarima koji su glavnom bili manjeg intenziteta i na otvorenim prostorima na lokacijama u užem i širem dijelu grada.
No, ako je bilo dosta kiše u junu, ne znači da narednih mjeseci mogu sjedjeti skrštenih ruku.
"Naprotiv, velika vlaga i visoke temperature uslovile su nagli razvoj vegetacije koja je značajno bujnija ove godine i strahujemo da će sa duđim toplotnim talasom ta vegetacija brzo uvenuti i sasušiti se i kao takva postati rizična za nastanak požara", rekao je Čađenović.
U toku su, kako je rekao, obilasci najkritičnijih lokacija po iskustavima iz prethodne godine, a sa predstavnicima Ministarstva zdravlja i u neposrednom razgovoru sa građanima nasatoje da identifikuju probleme i zajednički ih riješe, kako bi preduprijedili nastanak velikog broja požara. Govoreći o opremljenosti službe na čijem je čelu, Čađenović kaže da su opremljeni za sve vrste akcidenata koji su mogući u jednoj savremenoj sredini, kako tehnički tako i kadrovski.
"U nekim segmentima oprema i sredstva za pojedine vrste intervencija skromna je i zastarjela, ali kroz projekte i na sve druge načine nastojimo da je obnovimo i osavremenimo i na taj način pratimo savremene tokove u ovoj oblasti. U nekoliko projekata u kojima zajedno sa kolegama iz Direktorata za vanredne situacije učestvujemo stekli smo neka nova znanja kroz obuke i seminare koji se u okviru njih organizuju, razmijenili smo neka vrijedna iskustva sa kolegama iz evropskih spasilačkih službi i svakako ćemo nastojati da ih sprovedemo kod nas", rekao je Čađenović.
On je rekao da je kroz projekat koji je u toku obezbijeđena kvalitetna obuka spasilačkog tima, koji je opremljen najsavremenijom opremom za akcije spasavanja iz poplava.
dnevne novine
"Vrlo brzo očekujemo i specijalnu opremu kao što su pumpe izuzetno velikog kapaciteta crpljenja vode i montažne barijere odbrane za sprečavanje poplavnih talasa, koje će prvi put biti na raspolaganju u našoj službi. Svi se dobro sjećamo velikih poplava koje su prije par godine zadesile našu državu i glavni grad, naročito u oblastima gradskih opština, a pomenuta oprema puno će značiti u slučaju nastanka ovakvih nepogoda u budućnosti", objasnio je Čađenović.
Za požarnu sezonu ove godine su spremne i službe zaštite u Tivtu, Herceg Novom i Nikšić. Tako je Služba zaštite i spašavanja u Tivtu, prema riječima njenog v.d. komandira Zorana Barbića, upotpunjena sa povećanim brojem ljudi tokom ljeta.
"U pripremi sezone remontovana su vozila, a Služba zajedno sa Dobrovoljnim vatrogasnim društvom Krtoli, raspolaže sa devet specijalnih vatrogasnih vozila", kazao je on.
Barbić je naglasio da su izvršene sve neophodne preventivne mjere, obilazak terena, košenje puteva blizu rubnih područja grada, urađene procjene rizika za sve objekte.
Pripadnici nikšićke Službe zaštite i spašavanja dobili su nedavno 50 kompleta opreme koja se sastoji od kombinezona za gašenje šumskih požara, protivpožarnih šljemova i opasača, zaštitnih rukavica, naprtnjača, metli, lampi za šljemove.
Komandir Veselin Gardašević kazao je da je vrijednost opreme 23.500 eura.
"Naša služba raspolaže sa osam vatrogasnih vozila, koja se redovno servisiraju i održavaju, svu prateću opremu za spasioce vatrogasce, kupljena je oprema za šest pripadnika PSD 'Subra' koji vrše spašavanje na nepristupačnim, planinskim terenima, koja će umonogome doprinijeti njihovom boljem radu na terenu. Takođe je kupljen najnoviji sistem radioveze", rekao je Gardašević.
Rukovodilac Službe zaštite i spašavanja Herceg Novog Aleksandar Škobalj napominje da je unutrašnjost Vatrogasnog doma u Meljinama u potpunosti renoviran, a krajem avgusta trebalo bi da stigne novo navalno vatrogasno vozilo za brze intervencije koje bi olakšao intervencije u uskim djelovima grada, naročito šetalište Pet Danica, naselje Srbina, Ul. Partizanski put do „Škvera", itd. On dodaje da će Dobrovoljno vatrogasno društvo "Krtoli" pokrivati i ove godine teritoriju poluostrva Luštica. Posjeduju pet vatrogasnih vozila od kojih je jedno stacionirano u mjestu Mrkovi.
"Imaju devet angažovanih dobrovoljaca, tako da je dio teritorije opštine na Luštici od ove godine još bolje pokriven u slučaju izbijanja požara. Saradnja sa susjednim opštinama Trebinje, Dubrovnik, Konavle, Kotor i Tivat je podignuta na jedan mnogo viši operativno-preventivni nivo", naglasio je Škobalj.
Građani da djeluju preventivno
Kao i prethodnih godina, Čađenović apeluje na građane da preduzmu preventivne mjere kako bi se požari izbjegli.
"Potrebno je pokositi pojas oko ugroženih objekata u širini od tri do pet metara i ukloniti sve gorive materijale iz zone oko objekta, i u koliko navedene radnje blagovremeno i u potpunosti urade njihova imovina u slučaju nastanka požara biće sigurna. Takođe apelujemo da svoja imanja i dvorišta ne čiste spaljivanjem, jer se na taj način požari nekonrolisano prošire i ugrožavaju imanja i objekte u čitavoj okolini", kaže Čađenović. U slučaju da je neophodno da se spaljivanjem očisti određeni dio imanja, građani bi, navodi on, trebalo da se za svaku vrstu pomoći obrate službi na broj 123.
"Naši zaposleni će pomoći makar kvalitetnim savjetom, a ukoliko je to potrebno i izlaskom na lice mjesta gdje će zajedno izvršiti kontrolisano paljenje", objašnjava Čađenović. U slučaju nastanka požara potrebno je, kaže on, odmah obavijestiti službu na pomenuti broj i nastojati da požar bude ugašen u početnoj fazi.
"Ali samo pod uslovom da je lice u potpunosti sigurno u uspjeh gašenja, a da pritom ni u jednom trenutku nije izložen povećanoj opasnosti od samog požara. U svakom slučaju sve što uradite korisno je u saniranju posljedica od požara pa makar i blagovremena prijava o nastalom požaru i detaljne informacije o istom, a u krajnjem i sretanje vatrogasnih vozila i upućivanje na lice mjesta ili stavljanje kapaciteta za gašenje koje svako domaćinstvo posjeduje na raspolaganje vatrogascima. U svakom slučaju problem nastanka velikog broja požara, štete koje nastaju u njima i uništavanje zelenih oaza u našem gradu, zajednički je problem svih nas i samo ga zajednički možemo makar ublažiti", zaključio je Čađenović.
Za gašenje požara u Podgorici spremno 25 vozila
Kad je riječ o voznom parku, Služba zaštite Podgorice raspolaže sa 25 specijalizovanih vatrogasnih vozila. Vozni park je, navodi Čađenović, za ovu sezonu kompletiran dolaskom nekih vozila koja su već par godina bila van stroja usljed kvarova.
"Pomenuta vozila su blagovremeno servisirana i spremna za rad na terenu. Glavni grad je i ove godine obezbijedio sredstva za nabavku još dva nova specijalna vatrogasna vozila za potrebe naše službe. A takođe, Glavni grad i Služba zaštite, u saradnji sa Direktoratom za vanredne situacije i ostalim lokalnim samoupravama nastoji da za potrebe Službe obezbijedi još tri vatrogasna vozila što bi u mnogome pomoglo kvalitetnom obavljanju zadataka na terenu", napominje Čađenović. U kadrovskom dijelu, navodi on, raspolažu sa stalnim operativnim sastavom od 85 spasilaca.
"Taj broj nedavno je popunjen prijemom devet novih spasilaca koji su zasnovali radni odnos na neodređeno vrijeme i što predstavlja značajno osvježenje naših redova. Tom broju priključiće se i 30 sezonskih spasilaca koji će pružati pomoć starijim kolegama u radu na terenu", kazao je Čađenović, uz napomenu da će ove godine imati određen broj volontera.