Država predlogom ugovora čuva partnerstvo sa italijanskom kompanijom A2A, ali istovremeno štiti svoj interes, jer i pored toga što je EPCG nakon 6 godina nesumnjivo bolja kompanija, paket akcija koji je 2009. godine prodala za 434 miliona eura, u slučaju aktiviranja izlazne opcije sada može otkupiti za 250 miliona eura, i to u 7 jednakih godišnjih rata. Dakle, država samo po tom osnovu može da ostvari kapitalnu dobit od 184 miliona eura, a ako se uzme u obzir i diskontni faktor, onda je ona za par desetina miliona eura veća.
Država takođe ugovorom ostvaruje veću kontrolu nad radom menadžmenta EPCG nego što je to prethodno bio slučaj, budući da se prepoznaje tzv. dogovorni (zajednički) menadžment kao mehanizam kontrole, koji prethodnim ugovorom nije bio prepoznat.
"Davanjem saglasnosti od strane A2A na gradnju drugog bloka Termoelektrane u Pljevljima, uprkos opstrukcijama uvozničkog lobija, definitivno su stvorene pretpostavke za realizaciju trenutno najvažnijeg projekta u oblasti energetike vrijednog preko 300 miliona eura, kojim se postiže energetska nezavisnost države, eliminiše trenutni deficit sa kojim se suočavamo i poboljšava se sigurnost snabdijevanja potrošača električnom energijom. Od posebne važnosti je to što se na ovaj način stvaraju pretpostavke za toplifikaciju Pljevalja, kojom se trajno rješava problem zagađenja sa kojim se u kontinuitetu ovaj grad suočava, odnosno problem prisustva štetnih čestica koje nastaju sagorijevanjem uglja u kotlarnicama i individualnim ložištima", naveo je Šehović u saopštenju.
Socijaldemokrate će i u svim drugim, jednako kako je to potpredsjednik Lazović u ovom slučaju činio, konkretnom poltikom, a ne demagogijom i populizmom kojem su na žalost mnogi u ovom momentu skloni, davati konkretan doprinos snažnom ekonomskom razvoju koji je u fokusu našeg djelovanja, jer smo kao partija moderne ljevice svjesni da samo bogata i razvijena država može biti država pune socijalne pravde kojom težimo.