Abiznis

Kalezić: Pošta Crne Gore izdala preko osam hiljada digitalnih certifikata

Pošta Crne Gore je od 2010. godine do danas izdala preko osam hiljada digitalnih certifikata, saopštio je njen izvršni direktor Ivan Kalezić i dodao je to potvrda uspješnog poslovanja kompanije.
 Kalezić:  Pošta Crne Gore izdala preko osam hiljada digitalnih certifikata
Portal AnalitikaIzvor

Kalezić je kazao da se Pošta, prateći svjetski trend digitalizacije, opredijelila da pored klasičnih poštanskih uvede i usluge iz domena elektronski servisa.

„Jedna od najvažnijih digitalnih usluga je i digitalni certifikat. Pošta je od 2010. godine jedino registrovano cetifikaciono tijelo u Crnoj Gori za izdavanje kvalifikovanih certifikata i elektrosnkih potpisa za građane i kompanije“, naveo je Kalezić.

On je, na konferenciji za novinare Pošte i Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije povodom rezultata rada certifikacionog tijela i filatelističkih proizvoda posvećenih jubileju obnove nezavisnosti i Danu državnosti, saopštio da digitalni potpis ima istu pravnu snagu kao i svojeručni i da je prihvatljiv kao dokazno sredstvo.

„Izdavanje digitalnog sertifikata je moguće zatražiti u svim poštama uz maksimalni rok za izdavanje od 15 dana“, precizirao je Kalezić.

On je dodao da je Pošta, u jubilarnoj godini kada se slavi desetogodišnjica nezavisnosti Crne Gore, pored prigodnih izdanja poštanskih maraka predviđenih programom za ovu godinu, imala i četiri izdanja marki za posebne prilike.

„U susret Danu državnosti, sjutra će biti stavljena u promet prigodna poštanska marku - 75 godina od Trinaestojulskog ustanka u Crnoj Gori“, naveo je Kalezić.

Generalni direktor Direktorata za elektronske komunikacije, poštansku djelatnosti i radio spektar u Ministarstvu, Ratka Strugar, kazala je da Pošta i taj Vladin resor posljednjih nekoliko godina imaju dobru saradnju, posebno na polju infromacionih tehnologija i projekta Digitalnog certifikata.

„Vlada je posvećena razvoju informacionog društva i informaciono-komunikacionih tehnologija, jer razvoj u tim oblstima utiče na sveukupni razvoj države, njen ekonomski napredak, povoljan ambijent i komunikaciju koju građani imaju sa državnom upravom“, rekla je Strugar.

Prema njenim riječima, kreiranjem informativnih veb sajtova i pružanje veb servisa na javnim portalima povećava se transparentnost usluga državne uprave prema građanima i preduzećima.

„Portal e-uprava ima za cilj da objedini sve državne institucije i da na jednom mjestu pruži sve elektronske usluge i informacije od svih državnih i lokalnih institucija“, kazala je Strugar.

Ona je navela da na tom informativnom portalu danas postoje 164 usluge od 28 institucija.

„Elektronska identifikacija, odnosno potpis, predstavljaju izuzetno važan segment elektronskog poslovanja, čijom se primjenom omogućava provjera autentičnosti potpisnika i zaštita identiteta podataka koji se prenose“, dodala je Strugar.

Digitalni sertifikat, kako je ocijenila, treba da se shvati kao elektronski identifikacioni dokument, jer sadrži podatke o korisniku certifikata kao i podatke o njegovom izdavaocu.

U Crnoj Gori postoje dva certifikaciona tijela, ustanovljena 2010. godine - Ministarstvo koje izdaje digitalne certifikate za potrebe državne uprave i Pošta koja je javno cetifikaciono tijelo za građane i kompanije.

„Na taj način Vlada radi na onome što je krajnji cilj razvoja informaciono komunikacionh tehnologija i društva, a to je približavanje digitalnom svijetu“, smatra Strugar.

Ona je saopštila da se uspostavljanjem projekta Digitalnog certifikata i njegovom daljom implementacijom i razvojem stvara digitalno okruženje koje će građanima, kao pojedincima i privrednicima, omogućiti da bolje posluju u digitalnom svijetu i da imaju bržu i lakšu komunikaciju.

„Servisi elekronske uprave postaju sve više sofisticirani što automatski iziskuje i visoki nivo elektronske identifikacije kakvi su digitralni sertifikati i elektrosnki potpis, čime se obezbijeđuje bezbjedna razmjena podataka i elektronskih dokumenata“, rekla je Strugar.

Ona je dodala da u narednom periodu predstoje novi izazovi među kojima su elektronski pečat i servisi za mobilne uređaje.

„Sve te srateške aktivnosti treba u krajnjem da omoguće povećanje informaciono tehnološke pismenosti u Crnoj Gori“, zaključila je Strugar.

Portal Analitika