Društvo

PEROVIĆ: Izdajnički sindrom u crnogorskoj istoriji je oduvjek postojao

Dr Milenko Perović, redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, smatra da Crna Gora ulaskom u NATO, što je praktično i konstatovano na upravo završenom Samitu u Varšavi, prvi put u istoriji rješava pitanje svoje spoljašnje bezbjednosti, što će se itetkako odraziti i na unutrasnju stabilnost crnogorske države.
PEROVIĆ: Izdajnički sindrom u crnogorskoj istoriji je oduvjek postojao
Portal AnalitikaIzvor

Perović u emisiji "Živa istina", međutim, kaže da i danas u Crnoj Gori ima onih koji mrze vlastitu državu. Raduje ga utisak da takvi Crnoj Gori ne mogu ništa.

- Taj izdajnički sindrom u crnogorskoj istoriji je oduvjek postojao. Danas imamo, takođe takvu situaciju. Po mom sudu, taj sindrom je u našem vremenu kad je Crna Gora daleko zagazila ka Evropi i NATO-u, neuporedivo manje opasan za političku stabilnost Crne Gore nego ikad ranije u istoriji.

Jasno je da se, kako kaže, deceniju godina nakon referenduma neke stvari sliježu.

- Sliježe se to, ultradesno, nacionalističko pa mogu slobodno reći i velikosrpsko, političko tkivo koje dolazi na neku mjeru stvari koja po mom sudu prestaje biti strateška opasnost za suverenost i nezavisnost Crne Gore. Valjda zbog tog osjećaja, političkih aktera da njihovo političko vrijeme suštinski prolazi, zapravo i dolazi njihova potreba za velikim vardanjem - saopštio je Perović.

Velikog političkog vardanja, kako se izrazio, bilo je 24. oktobra ali bezuspješno. Perović smatra da taj protest, uprkos svemu, nije imao ozbiljnu političku ideju. Vjeruje i da je kod Rusa sazrela svijest da se u Crnoj Gori, kada su posrijedi ruski interesi, više ništa suštinski ne može promijeniti.

- Ta buka, mislim da se suštinski i ne diže zbog Crne Gore, nego zbog generalne konstelacije u kojoj imamo činjenicu da se NATO sistematski primiče ruskim granicama i u sklopu te dimenzije pojavljuje se i crnogorsko pitanje. Međutim to sa stanovišta svjetske geostrategije nije bitno. Usuđujem se reći nije bitno ni sa stanovišta unutrašnje stabilnosti Crne Gore - kazao je Perović.

On se osvrnuo i na identitetska pitanja. Smatra da država tome treba da se posveti mnogo više.

- Evroatlanske integracije ne smiju da budu alibi vlastima za zanemarivanje identitetskih pitanja - izričit je Perović.

Naglašava da na njih uvjek treba skretati pažnju jer, u suprotnom, vlast im se neće dovoljno posvetiti.

- Ukoliko ova ili sljedeće vlasti u Crnoj Gori ne budu vodile strateški osmišljenu politiku o pitanjima u vezi sa identitetom, Crna Gora će se, pitaj boga koliko još, batrgati u tim ambivalencijama. Identitetska politika sastoji se od naučne, jezičke, prosvjetne, vjerske, i kulturne politike - sve one moraju da budu strateški dobro osmišljene. Treba da budu osmišljeni i načini kako će se realizovati te politike. Onda treba sve intelektualne snage Crne Gore, i ne samo intelektualne, uključiti da se to realizuje. To Crnu Goru stabilizuje, ništa drugo!

Na pitanje da li prepoznaje makar intenciju da se to pitanje sistemski rješava, konkretno odgovara: "Ne još!"

Rječnik crnogorskog jezika je gorući problem i treba ga raditi ponovo.

- To se ne da popraviti, to se mora raditi nanovo! Po mom sudu valja sačekati nekoliko godina, dok se ne iznjedri ozbiljna ekipa mladih intelektualaca koji su obrazovani i koji znaju crnogorski, koji nemaju dilemu u pogledu toga šta je uopšte crnogorski jezik - dok se ne iznjedre ljudi koji su i intelektualno hrabri. Vidim da se ta grupacija rađa na Fakultetu za crnogorski jezik na Cetinju - dodaje Perović.

"Živu istinu" možete pratiti večeras od 20 sati na Atlas TV, Prvoj i na Anteni M.

Portal Analitika