“Mađarska pruža Crnoj Gori kontinuiranu podršku u integracionim procesima, posebno kroz ulogu kontakt države za saradnju sa NATO”, naglasio je Numanović.
On je dodao da svojevrsno priznanje napretka Crne Gore, svakako najbolje predstavlja potpisivanje Protokola o pristupanju Crne Gore NATO alijansi.
“Takođe, tu činjenicu dopunjuje i šest ratifikacija nakon nešto više od mjesec dana od potpisivanja Protokola. Članstvo Crne Gore u NATO predstavlja istorijski i kulturološki iskorak za Crnu Goru, ali jednako je značajan i napredak koji naša zemlja postiže u evropskim integracijama”, rekao je ministar.
Prema njegovom mišljenju, otvaranje Poglavlja 23 kao prvog, pokazuje ozbiljnost kojom je Crna Gora prisupila procesu EU integracija.
“Crna Gora je u ispunjavanju obaveza koje su pred njom na tom putu, dokazala punu ozbiljnost i posvećenost”, istakao je on.
Kako kaže, vladavina prava je izuzetno važna oblast u tom procesu, i Crna Gora aktivno radi na usklađivanju unutrašnjeg zakonodavstva sa međunarodnim pravnim standardima. On je dodao da su Zakon o zabrani diskriminacije i Zakon o manjinskim pravima i slobodama u fazi izmjena i dopuna, te da vjeruje da će na najbolji način biti upodobljeni sa međunarodnim zakonodavstvom.
Ambasador Poša izjavio je da je Crna Gora u kratkom periodu ostvarila značajan napredak kad je riječ o modernizaciji države, ali i svijesti društva. Ambasador je pohvalio napore Crne Gore na putu EU i NATO integracija, te izjavio da bi države u okruženju , koje su u procesu evro-atlantske i evropske integracije za primjer trebalo da uzmu Crnu Goru.
“Crnoj Gori, puna integracija u NATO i EU savezima, predstavlja pravi put u sigurnu budućnost, jer garantuje kako stabilnost same države, tako i čitavog regiona Zapadnog Balkana i Evrope”, ocijenio je Poša.
Ambasador Poša predstavio je ministru Ištvana Lakatoša eksperta iz Mađarske, koji će u narednom periodu aktivno sarađivati sa predstavnicima Ministarstva za ljudska i manjinska prava na pitanjima unapređenja ljudskih i manjinskih prava i sloboda.
Na osnovu impresivne radne biografije, ali i motivacije gospodina Lakatoša da sarađuje sa resornim Ministrastvom na ovim pitanjima, te unaprijeđenju administrativnih kapaciteta, ali i bržem i boljem zakonodavnom okviru zaštite ljudskih i manjinskih prava, na sastanku je konstatovano da će doprinos eksperta biti od velikog značaja za dalji razvojni put u oblasti zaštite od diskriminacije, te generalno jačanju vladavine prava.