Tema sastanka, koji je organizovan u okviru Samita Pariz-Balkan 2016, bio je napredak ostvaren od bečkog Samita, sa posebnim osvrtom na "agendu povezivanja". Ministar Kavarić je podsjetio da projekat Transbalkanskog energetskog koridora podrazumijeva grant od 25 miliona eura koji je obezbijeđen od strane EU kroz Zapadnobalkanski investicijski okvir za izgradnju prenosne mreže kojom se obezbjeđuje povezivanje Crne Gore sa Srbijom, a nakon toga i Bosnom i Hercegovinom 400 kV dalekovodom. Pored toga, iz ovih sredstava je predviđena i realizacija investicija kojima se obezbjeđuje pouzdanost i sigurnost rada sistema u dijelu koji se odnosi na projekat povezivanja prenosnih sistema Crna Gore i Italije.
I projekat izgradnje vjetroelektrana na Krnovu kod Nikšića, o kojem se, između ostalog razgovaralo na Biznis forumu organizovanom u okviru Samita, ocijenjen je kao jedan od najuspješnijih u regionu.
Biznis forumu je otvorio francuski ministar finansija i javne uprave Mišel Sapin, a pored ministara ekonomije zemalja regiona, prisustvovali su i predstavnici Evropske investicione banke, EBRD-a, Svjetske banke i Savjeta Evropske banke za razvoj, kao i privrednici zemalja Zapadnog Balkana i predstavnici brojnih francuskih kompanija. Poseban dio foruma bio je posvećen uspješnim iskustvima francuskih kompanija u regionu, gdje je francuska kompanija Akuo energy, koja gradi vjetroelektranu na Krnovu, ovaj projekat prezentovala kao jedan od najuspješnijih u regionu.
Tokom biznis foruma ministar Kavarić je predstavio investicioni okvir u Crnoj Gori, kao i sprovedene reforme u cilju kreiranja što konkurentnijeg biznis ambijenta, a razmijenjena su iskustva i sa kolegama iz regiona i Evropske unije.
Pored navedenog, pohvaljen je značajan napredak Crne Gore u primjeni tzv. mekih mjera, koje predstavljaju legislatorne i regulatorne reforme u sektorima saobraćaja i energetike.
Samit Pariz-Balkan 2016 predstavlja nastavak Berlinske inicijative koja je počela Samitom u Berlinu 2014 i nastavila Samitom u Beču 2015. godine. Današnji Samit u Parizu je bila još jedna prilika da visoki predstavnici zemalja Zapadnog Balkana, zajedno sa predstavnicima evrospkih institucija, razgovaraju o jačanju regionalne ekonomske saradnje i postavljanju temelja za održivi rast, što su i primarni ciljevi Berlinskog procesa.