Svijet

Turska pušta Ruse u svoju vojnu bazu Indžirlik!

Šef turske diplomatije Mevlut Čavišoglu izjavio je u intervjuu za tursko izdanje "Raša tudeja" da će Turska dozvoliti ruskoj vojsci korišćenje vojne baze Indžirlik, kako bi se pojačala borba protiv Islamske države.
Turska pušta Ruse u svoju vojnu bazu Indžirlik!
Portal AnalitikaIzvor

Čavušoglu je naglasio da će Moskva dobiti zeleno svjetlo da koristi Indžirlik, kako bi sa obje strane mogla da napada ISIS (Rusija već koristi vojnu bazu Hmeimim u sirijskoj provinciji Latakija).

- Sarađivaćemo sa svakim ko se bori protiv Islamske države. Ankara otvara vrata svoje baze Indžirlik za sve koji žele da se pridruže aktivnoj borbi protiv terorizma. Ne vidim zašto ne bismo sarađivali sa Rusijom na isti način? Turska je spremna za takvu operaciju. Naš zajednički neprijatelj je terorizam. Udruženi napori su važni kako bi se izbjegli i ostali nepoželjni incidenti - naglasio je šef turske diplomatije. Bazu Inčirlik trenutno koriste američka, nemačka, britanska, katarska i saudijska vojska (avijacija).

Ova neočekivano velikodušna ponuda Turske došla je svega nekoliko dana nakon izvinjenja koje je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan uputio predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu, ali i posle sastanka Čavušoglua i njegovog ruskog kolege Sergeja Lavrova u Sočiju. Na tom sastanku su očigledno dogovoreni neki novi sporazumi i jačanje saradnje dvije zemlje koje su punih osam mjeseci bile u tihom ratu. S druge strane, neki su ovu ponudu Turske shvatili kao nastavak izvinjavanja Rusiji zbog obaranja "suhoja" u novembru prošle godine.

"Forin polisi": Glavni razlog za pomirenje je Turski tok

Ugledni magazin "Forin polisi" nema dilemu zbog čega je došlo do pomirenja Rusije i Turske. Prema njihovom mišljenju, u pitanju je nastavak izgradnje Turskog toka.

"Borba velikih izvoznika gasa se zaoštrava. Poboljšanje odnosa Kremlja i Ankare vezano je za turski strah od iranske hegemonije na Bliskom istoku", smatra ekspetr za energetiku i regionalnu geopolitiku Majkl Tančum, a prenosi "Sputnjik".

Nakon istorijskog sporazuma o nuklearnom programu, Iran se konačno oslobodio stega sankcija i međunarodne izolacije. Iran sada želi da preuzme titulu regionalnog lidera od saudijske Arabije, jednog od svojih najvećih protivnika. Upravo zbog toga Iranci naglo povećavaju prodaju nafte i gasa.

Tančum tvrdi da je pomirenje Turske i Rusije deo velike strategije Ankare, koja još podrazumeva jak savez sa Izraelom (zagriženim protivnikom Irana), kao i jačanje veza sa Saudijskom Arabijom i Katarom.

Tu ponovo u priču ulazi Turski tok, grandiozni projekat gasovoda koji je obustavljen nakon incidenta sa obaranjem ruskog aviona "Su-24". Takođe, na stolu je ponovo i nastavak izgradnje nuklearne elektrane "Akuju", prve koju Moskva gradi u Turskoj.

 

blic.rs

Portal Analitika