Crna hronika

Neisporučene pošiljke kokaina plaćaju se glavom

Kako je uopšte došlo do sukoba koji su minulih mjeseci prerasli u otvoreni rat dvije kotorske zavađene grupe, takozvanog škaljarskog i kavkačkog klana, u kojem je umalo bilo i kolateralnih žrtava koje nijesu imale nikakve veze ni sa drogom ni sa sukobom.
Neisporučene pošiljke kokaina plaćaju se glavom
Portal AnalitikaIzvor

Naplata dugova u podzemlju se ne može izbjeći. Na to ukazuje i aktuelni otvoreni rat domaćih kriminalnih grupa sa Primorja, prvenstveno kotorskih koje se međusobno bore za prevlast na narko tržištu.

 Prema dostupnim policijskim procjenama i podacima okidač za vrenje u kotorskim kriminalnim krugovoima dogodio se prije nepune dvije godine u Španiji. Polovinom marta 2014. godine agenti španske agencije presreli su u vodama ispred Valensije jahtu ''Infraganti'' i pronašli skrivenih 289 kilograma kokaina visoke čistoće. Tada su uhapšene tri osobe - iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore. Patrola policije je diskretno pratila sumnjivu jahtu na osnovu dojave upravo sa ovih prostora. Mediji su odmah izvijestili da je riječ o balkanskoj grupi, koja distribuira narkotike u jugoistočne djelove Evrope, naročito u države bivše Jugoslavije.

Bijeg ne pomaže

Kada je ''provaljeno'' ko je bio umiješan u lanac isporuke kokaina, krenule su odmazde u podzemlju. Činjenica da je kokain nestao očito je razljutila vođe mafijaških krugova pa su uslijedili obračuni u kojima je za protekle dvije godine ubijeno više osoba.

Epilog konflikta bio je da čak ni odlazak u drugu državu nije garancija za bezbijednost. To se potvrdilo protekle sedmice kada su u Novom Sadu ranjeni Kotoranin Slobodan Kašćelan za kojeg policija sumnja da je vođa ''kavačke'' kriminalne grupe i njegov tjelohranitelj Vladan Vučković iz Herceg Novog. Na njih je dok su bili u automobilu ispaljeno čak 15 hitaca. Kašćelanovo ime našlo se i na spisku svjedoka u slučaju likvidacije Budvanina Saše Markovića, nekadašnjeg političara koji je ubijen sredinom maja prošle godine. Dovođen je i u vezu sa ubistvom Gorana Đuričkovića u oktobru prošle godine u Budvi. Takođe nepravosnažno je osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora zbog pokušaja ubistva Igora Markovića(39) prije šest godina.

Red poteza

U podzemlju se zna ko je šef i šta sve oni koji pripadaju klanu moraju da rade kako bi došli do prljavog novca. Male eksplozivne naprave, koje preko daljinskog upravljača ili mobilnog telefona u nekoliko sekudni raznesu čak i blindirano vozilo, jedan su od najefikasnijih metoda da se dužnicima pošalje upozorenje. Postavljanje bombi ispod automobila i surovi obračuni pokazatelj su da će uskoro oni iz podzemlja pod zemlju. To su načini kojima kriminalci iskazuju nezadoivoljstvo. A ono nastaje kad nestane para ili poslušnosti. Ili kada nestane 300 kilograma kokaina...

Neki naizgled obični momci do juče viđani za istim stolom sa policijskim inspektorima ''operativcima'' izašli su iz sjenke kada je njihova imovina bila na meti zbog dugova. U jednom danu u glavnim gradovima Crne Gore i Srbije istražitelji su dobili nove zadatke - da otkriju ko je Milanu Vujotiću, jednom od tih anonimnih momaka 19. februara prošle godine postavio bombu ispod automobila usred bijela dana u Bloku pet u Podgorici. I ko je i zašto na parkingu u Beogradu sa nekoliko hitaca usmrtio Cetinjanina Gorana Radomana, kako je policija operativno saznala - bliskog Vujotićevog prijatelja. Iako o Vujotiću javnost nije znala mnogo, policija je ubrzo povezala njegove prijateljsko veze sa ''škaljarcima''. Radoman je često boravio u Kotoru, a navodno je bio i blizak prijatelj i sa radnik Darka Šarića, okrivljenog za šverc kokaina.

Greške

Nakon što je u Budvi greškom ubijen Saša Marković umalo se slična greška nije dogodila i u Kotoru kada je pucano na arhitektu Nenanda Popovića iz Podgorice dok se vozilom kretao prema tunelu Vrmac. Nijedan od pet ispaljenih metaka nije ga pogodio. Inspektori sumnjaju da su napadači greškom pucali na Popovića jer je bio u istom vozilu kao i vođa ''škaljarskog klana''. To govori u prilog tezi da se ne ide na profesionalne egzekucije već da kriminalce nosi osveta. Očito je da je bezbijednost građana u jeku surovih obračuna kriminalnih grupacije dovedena u pitanje jer obračuni se ne događaju po mračnim zabačenim ulicama. Prilika da se zapuca na metu pa makar se ona kretala automobilom po magistrali ne propušta se.

Da se samo doliva ulje na vatru potvrđuje i nastavak obračuna iza rešetaka Zavoda za ivršenje krivičnih sakcija gdje je u petak izbio incident između zavađenih strana Kotorana. Božović je zadobio opekotine kada mu je njegov sugrađanin Jovan Jovanović, prema sumnjama policije, član ''škaljarske grupe'' prosuo vrelo ulje na glavu. (Pobjeda)

Portal Analitika