Svijet

Više od dva miliona potpisa za novi referendum, gube 300 milijardi zbog izlaska iz EU

Više od dva miliona Britanaca do sada je potpisalo peticiju za održavanje novog referenduma nakon što su 23. juna prevagu odnijeli glasovi za izlazak iz Evropske unije EU, objavljeno je na zvaničnom sajtu britanskog parlamenta.
Više od dva miliona potpisa za novi referendum, gube 300 milijardi zbog izlaska iz EU
Portal AnalitikaIzvor

U jednom trenutku sajt se srušio zbog navale ljudi koji su željeli da dodaju svoje ime toj inicijativi, prenosi AFP.

Peticija, koju imaju pravo da podrže samo državljani Britanije i oni koji imaju dozvolu stalnog boravka u toj zemlji, toliko je popularna da ju je do 15 časova juče potpisalo 1.580.220 ljudi.

Broj potpisnika veoma brzo raste, a u jednom trenutku je samo za minut porasla za čak hiljadu potpisa, prenio je Rojters.

"Pozivamo vladu u Londonu da primijeni pravilo po kojem, ako je broj glasača za ili protiv manji od 60 odsto, a izlaznost manja od 75 odsto, treba održati novo glasanje", naveli su organizatori peticije.

Na referendumu po pitanju izlaska Velike Britanije iz EU pobijedile su pristalice Bregzita sa 52 odsto glasova.

Izgubiće više od 300 milijarda EUR

Velika Britanija će izgubiti više od 300 milijarda EUR zbog izlaska iz Evropske unije (EU) do 2030. godine, ocijenio je njemački ekonomista, Andreas Esser.

"To je situacija u kojoj svi gube, države članice EU-a, a najviše sama Britanija", rekao je Esser.

On je naveo da ako preostalih 27 članica EU-a ostanu pri obećanju o oštrim mjerama protiv Britanije, ekonomska izolacija te zemlje mogla bi imati ozbiljne posljedice, prenosi Hina. Esser procjenjuje da bi njemačka privrea isto tako moglo izgubiti više od 55 milijarda EUR.

Te brojke su prikupljene za studiju objavljenu prošle godine, a sada su se ti scenariji pokazali istinitim nakon što je Britanija odlučila da izađe iz EU-a uprkos upozorenjima o ekonomskim posljedicama.

Bruto domaći proizvod (BDP) u Britaniji bi mogao pasti do 14 odsto do 2030, vremena koje će biti potrebno da se osjete pune posljedice ekonomskih odluka. Više od 50 odsto britanske trgovine je, prema tom izvještaju, s drugim zemljama EU-a.

Ako Britanija izgubi svoje trgovinske povlastice unutar Unije, carine će učiniti razmjenu roba i usluga skupljim. Među sektorima koji će biti najteže pogođeni Brexitom su autoindustrija, kao i farmaceutska i hemijska industrija.

Bankarski sektor, koji ima ključnu važnost za britansku ekonomiju, isto tako će biti pogođen izolacionizmom, a investitori će se vjerovatno povući. "S druge strane, drugi finansijski centri u Evropi, poput Frankfurta i Pariza mogli bi imati koristi ako se investicije presele iz Britanije", rekao je Esser. (mina)

Portal Analitika