Društvo

Đurović: Greške postoje ali ih je malo, kritikuju Rječnik iz neznanja

Predsjednik Crnogorske Akademije nauka i umjetnosti, dr Momir Đurović priznaje da prvi tom Rječnika crnogorskog književnog i narodnog jezika treba popraviti – ali malo!? Ipak, poziva da se CANU dostave primjedbe i obećava da će biti stručno razmotrene.
Đurović: Greške postoje ali ih je malo, kritikuju Rječnik iz neznanja
Portal AnalitikaIzvor

 “Mi javno kažemo da tu ima grešaka, ali mnogo manje nego što se priča. Spremni smo, kad sakupimo sve primjedbe, da Savjet u proširenom sazivu razmotri svaku i, ako je potrebno nešto ispravi, izbaci, doda…”
 
Uprkos manjkavostima, Đurović smatra da je urađen dobar posao. Izradi Rječnika, tvrdi predsjednik CANU u Živoj istini,  pristupilo se  profesionalno. Kritike vidi kao posljedicu kampanje i neznanja:
 
 “Knjiga je vrlo dobra, iako je mnogi kroz kampanju kritikuju. Mi smo tom poslu pristupili vrlo profesionalno u sredini koja nije imala kadar, koja se nikad do ovog slučaja nije ozbiljno sudarila sa leksikografijom. Zato se umnogome i javljaju kritike iz prostog neznanja.”
 
Upitan da li bi povukao rječnik,  Đurović kaže:
 
 “Zašto, koje su to greške? Koji su to argumenti”?
 
To što je, na primjer, Mešihat islamske zajednice osudio, kako su ocijenili, grube uvrede i falsifikate na račun islama i muslimana, objavljene u Rječniku,  po predsjedniku CANU, nije razlog za povlačenje prvog toma. 
Na podsjećanje kako je odrednica "blatnjav" opisana sasvim neprikladno, rečenicom u kojoj se pominje odsječen nos muslimana, Đurović kaže:
 
“Pa, ne shvatate da se uvjek greške javljaju. Urađen je kako je urađen, nije idealno i to smo rekli. Ima grešaka i mi ćemo ispraviti, to nije nikakav problem”!
 
U Rječniku, od A do V, među 12 hiljada riječi nema ni pomena Vojislavljevića:
 
“Preskočili ste prvu crnogorsku dinastiju”!
 
 “Što je to problem, nije bilo u tom izdanju, ispraviće se, dopuniće se u sledecem izdanju”.
 
“Kako ste mogli da preskočite cijelu dinastiju?”
 
“Nismo mi preskočili, nego je preskočio korpus. Niko je namjerno nije preskočio.”
 
Đurović, ipak, kaže da je na sve kritike odgovoreno vrlo profesionalno i studiozno:
 
 “Tačno je da ima tu jedan, dva, tri primjera opravdanih kritika! Odgovorili smo detaljno na sve kritike. Ja sam ubjeđen da je autorski tim potpuno realno i argumentovano odbacio prozaične kritike.”
 
Rječnik, međutim, nema potpis urednika. Đurovića to ne zabrinjava, iako u Pravilniku Akademije o izdavačkoj djelatnosti  piše da svaka publikacija mora da ima glavnog urednika i barem dva recenzenta. Đurović kaže da je sve urađeno po Zakonu, koji je iznad Pravilnika:
 
 “Otvoreno ću vam reci, nemamo mi nista da krijemo. Nismo mogli da nađemo adekvatnu ličnost da bude urednik, onda smo konsultovali Zakon, izdavače i vidjeli smo da to može da ide sa redaktorskim timom, to je jedini razlog.”
 
Rad na Rjecniku za dvije godine koštao je oko 70 hiljada eura, kaže  Đurović, i dodaje:

 “To je jako mali tiraž, zanemariv. On je, izgleda, fotokopiran u više primjeraka nego što smo objavili. Ideja je da se na kraju kompletan Rječnik objavi jer, ja se nadam, prevazići ćemo mi te nesporazume.”
 
Đurović je, na kraju, saopštio kako je zadovoljan doprinosom Akademije Crnoj Gori. Intervju sa predsjednikom CANU gledajte večeras od 19 i 30 na TV Prva, a od 20 sati na Atlas TV  ili slušajte na  Anteni M. (Antena M)

 

Portal Analitika