- Želim da uputim umirujuću poruku svim španskim građanima i onima koji se, radi prebivališta ili rada u toj zemlji, mogu osjetiti ugroženima zbog „Bregzita“ - rekao je Rahoj, predsjednik Narodne stranke desnog centra, napomenuvši kako se sada otvorilo razdoblje od najmanje dvije godine za pregovore o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a.
- Španci zadržavaju pravo slobodnog kretanja, rada i primanja penzija - dodao je on.
Oko 200.000 Španaca živi i radi u Velikoj Britaniji, a lani je Španiju posjetilo 15,5 miliona britanskih turista, što je četvrtina svih gostiju u toj mediteranskoj zemlji, od kojih mnogi na obali imaju nekretnine.
- Takođe želim da uputim umirujuću poruku privredi. Španija sada ima ekonomiju sa solidnim osnovama te zdrav finansijski sistem koji može da podnese finansijske turbulencije koje bi mogle iz ovoga da proizađu - napomenuo je Rahoj.
Španija se oporavlja od ekonomske krize započete 2008, a građani sjutra izlaze na ponovljene izbore, nakon što četiri vodeće stranke nijesu uspjele da oforme vladu. Ankete ukazuju na sličan ishod kao na izborima u decembru: Narodna stranka, na vlasti od 2011, dobija najviše glasova ali sama neće moći da sastavi vladu. Za petama joj je Podemos (Možemo), stranka koja se protivi mjerama štednje, u koaliciji s Ujedinjenom ljevicom.
- Ovo je tužan dan za Evropu. Treba da promijenimo smjer. Iz jedne pravedne i solidarne Evrope niko ne želi da ode. Moramo da promijenimo Evropu - poručio je Pablo Iglesijas, vođa Podemosa.
U Španiji je uprkos blagom ekonomskom rastu, bez posla 21 odsto građana, a višu stopu nezaposlenosti u EU ima samo Grčka. Ankete na treće mjesto stavljaju stranku lijevog centra Špansku socijalističku radničku stranku (PSOE) koja se s Narodnom strankom smjenjivala na vlasti proteklih 35 godina. Četvrta po broju glasova je stranka centra Građani (Ciudadanos) nastala na nezadovoljstvu tradicionalnim dvjema strankama, baš kao i Podemos.
Izvor i foto: Index.hr/Hina/FAH