Reagovanje Zorice Kovačević prenosimo u cjelosti:
Cilj Političkog sporazuma i Lex specialisa je da se ulaskom opozicionih predstavnika u Vladu izbornog povjerenja, obezbijedi kontrola upotrebe državnih resursa u Ministarstvima i organima gdje su opozicioni predstavnici imenovani, s jasnim ciljem da se putem navedene kontrole, spriječe eventualne zlopotrebe resursa u izborne svrhe. Takođe, navedenim aktima je definisano da se kontrola može sprovoditi od 01.01. 2016. godine.
Saopštavanjem senzacionalističkih i neutemeljenih informacija koje predstavljaju u potpunosti obesmišljavanje odredbi Političkog sporazuma i Lex specialisa, pokušava se na neutemeljen način, suprotno navedenim aktima, izvršiti kontrola rada ranijih ministara, putem pokušaja da na nezakonit način se preuzmu nadležnosti Državne revizorske institucije, inspekcijskih službi i drugih državnih organa koji imaju tu nadležnost.
U odnosu na tvrdnje koje su saopštene, a odnose se na sprovodjenje postupaka javnih nabavki, ističem da su postupci, kao što svi znate, dugi i komplikovani i da se često dešava se postupci ne mogu okončati ni za godinu dana, pa su organi prinudjeni da, u cilju kontinuiteta ostvarivanja funkcija državnog organa, produže zaključene ugovore sa istim ponudjačem, do okončanja postupka javne nabavke, kako Država i gradjani ne bi trpjeli posljedice zbog dužine trajanja navedenih postupaka. Ističem, kao najvažniju stvar, da u ovim postupcima nijesu oštećeni Ministarstvo, Budžet niti gradjani Crne Gore.
Povodom informacija koje su saopštene, a odnose se na postupke zapošljavanja u Ministarstvu, centrima za socijalni rad i ustanovama socijalne zaštite, ukazujem na činjenicu da su postupci zapošljavanja sprovedeni u zakonom propisanoj proceduri.
Vlada Crne Gore je na sjednici od 29. januara 2016. godine, utvrdila Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministarstva rada i socijalnog staranja. Pravilnik je sačinjen saglasno propisima, uz obezbijeđena mišljenja Ministarstva finansija i Uprave za kadrove. Broj izvršilaca je povećan za 5 u Ministarstvu i 6 u organu u sastavu - Upravi za zbrinjavanje izbjeglica, odnosno Centru za azil.
U Ministarstvu, broj izvršilaca je povećan zbog potrebe za jačanjem kadrovskih kapaciteta Direktorata za socijalnu i dječju zaštitu - Direkcije za razvoj usluga, kako bi u punom kapacitetu bila ostvarena nadležnost ove direkcije utvrđena članom 156 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti. Istovremeno, nužno je bilo dodatno osnažiti kapacitete u Direktoratu za evropske integracije, zbog efikasnijeg izvršavanja obaveza u pregovaračkim Poglavljima 2 i 19. Takođe, osnaženi su kadrovski kapaciteti Odjeljenja za unutrašnju reviziju, u skladu s Uredbom koja definiše oblast unutrašnje revizije u javnom sektoru.
Istovremeno, uvažavajući činjenicu da se iz godine u godinu, povećavao broj lica koja traže azil i takođe uvažavajući razloge da se broj korisnika Centra za azil povećava, potrebno je bilo sistematizovati određen broj radnih mjesta u zvanju zaštitar lica i imovine, s jasnim ciljem da bi se zaštitili korisnici i imovina navedenog Centra.
U vezi sa zapošljavanjima koja su realizovana u centrima za socijalni rad i ustanovama socijalne i dječje zaštite, ističem da je već duže vrijeme u navedenim organima postojao deficit kadra, posebno stručnog, a istovremeno, posebno se mora uzeti u obzir činjenica da su osnovani novi centri za socijalni rad u Prijestonici Cetinje, Danilovgradu, za opštine Mojkovac i Kolašin, područne jedinice u Petnjici i Gusinju, pa je nužno bilo izvršiti postupke zapošljavanja. Na Konferenciji za medije ministar Marić je saopštio da su u centrima za socijalni rad i ustanovama socijalne zaštite zaposlena 83 lica. U odnosu na ovu tvrdnju, ističem podatak da je u navedenim ustanovama prestao radni odnos za 93 službenika usljed odlaska u penziju, prelaska na rad u drugi organ, isplate otpremnine i ostvarivanja prava na naknadu za majke sa troje i više djece.
Istovremeno, naglašavam da i pored navedenog zapošljavanja postoji manjak kadra u JU Dom starih u Risnu, JU Dom starih Bijelo Polje, JU Zavod Komanski most, kao i drugim ustanovama i centrima za socijalni rad.
U vezi sa tvrdnjom da su oglasi za zapošljavanja u centrima za socijalni rad i ustanovama socijalne i dječje zaštite trajali kratko, ukazujem na činjenicu da se u skladu sa Zakonom o socijalnoj i dječjoj zaštiti na postupak zapošljavanja kadra u navedenim centrima i ustanovama primjenjuju opšti propisi o radu( Zakon o radu, Opšti kolektivni ugovor i Granski kolektivni ugovor za socijalnu djelatnost), a ne Zakon o državnim službenicima i namještenicima. U skladu s navedenim propisima ne postoji definisan rok trajanja oglasa, pa se može zaključiti, da je oglašavanje slobodnih radnih mjesta izvršeno na zakonit način.
Povodom informacija koje su saopštene, a odnose se na uplatu sredstava u iznosu od 50.000 eura za godišnje članstvo Crne Gore u Programu Evropske Unije EaSy (IZI) i uplate sredstava u iznosu od 85.000 eura za kupovinu poslovnog prostora za otvaranje Dnevnog centra za odrasle sa smetnjama u razvoju u Opštini Nikšić, ističem sljedeće:
- Crna Gora je 2015. godine, potpisala Sporazum o sprovodjenju EaSy Programa – Programa EU za zapošljavanje i socijalne inovacije i obavezala se da će u naredne tri godine, uplaćivati članarinu za 2015 i 2016 po – 50.000 eura i 2017 - 100.000 eura. Za članstvo u 2015. godini, u Budžetu je bio planiran puni iznos od 50.000 eura i isti je plaćen 19. novembra 2015. godine. Za 2016. godinu, u Budžetu je planiran samo iznos kofinansiranja iz razloga što je za iznos uplate za 2015. godinu, pokrenuta procedura refundacije 90% sredstava kroz IPA podršku i ista će se refundirati u ovoj godini uplatom sredstva na Glavni račun Državnog trezora s kojeg će se navedena sredstva usmjeriti na budžetsku poziciju sa koje je plaćeno članstvo za 2016. godinu. Članstvo za 2016. godinu se moralo platiti ranije nego predhodne godine iz razloga što je Ministarstvo podsredstvom Misije Crne Gore pri EU dobilo Zahtjev – Debit notu kojom je zatražena uplata godišnje članarine u iznosu od 50.000 eura.
- Povodom uplate sredstava u iznosu od 85.000 eura za kupovinu poslovnog prostora za otvaranje Dnevnog centra za odrasle sa smetnjama u razvoju u Opštini Nikšić, napominjem da je Vlada Crne Gore, na sjednici od 25. februara 2016. godine, donijela zaključak broj:08-263 kojim je usvojila Informaciju o obezbjedjenju navedenog prostora i istovremeno zadužila Upravu za imovinu da obezbijedi prostor, a Ministarstvo rada i socijalnog staranja da za tu namjenu opredijeli sredstva sa Programa 2971, s pozicije 4324 – Transferi opštinama.
U skladu sa Zakonom o Budžetu za 2016. godinu, pozicija Transferi opštinama se koristi za razvoj, izgradnju i otvaranje socijalnih servisa u Opštinama. U skladu sa lokalnim Planovima socijalne inkluzije koji su usaglašeni sa strateškim dokumantima i akcionim planovima Vlade, Ministarstvo kroz svoju Direkciju za razvoj socijalnih usluga u saradnji sa partnerima UNDP-om UNICEF- om, podstiče otvaranje servisa socijalne i dječje zaštite na lokalnom nivou. Da bi se otvorio socijalni servis kao usluga na lokalnom nivou, potrebno je obezbijediti prostor putem kupovine ili zakupom i istovremeno finansirati kadar i obezbijediti oprema. Otvaranje dnevnih centara za odrasle sa smetnjama u razvoju je jedan od najvažnijih prioritetnih servisa koji zamjenjuje institucionalni smještaj koji se do sada obezbjedjivao u ustanovama kao što je JU Zavod Komanski most. U cilju deinstitucionalizacije, servise ove vrste je potrebno otvoriti skoro u svim opštinama.
Za kupovinu prostora za otvaranje navedenog Dnevnog centra, predhodno je izmijenjen Plan javnih nabavki uz saglasnost Ministarstva finansija, sproveden postupak javne nabavke od strane Uprave za imovinu i nakon sprovedenog postupka izabran ponudjač s kojim je sklopljen kupoprodajni ugovor kod notara, kojim je utvrdjena obaveza kupca da plati kupoprodajnu cijenu u iznosu od 85.000 eura. Napominjem da je procijenjena vrijednost javne nabavke bila 90.000 eura.
Na osnovu izloženog, može se zaključiti da su postupci sprovedeni na zakonit način i da nema osnova za tvrdnju da su sredstva nenamjenski utrošena.
Imajući u vidu činjenicu da je ministar Marić na Konferenciji za medije saopštio da je Ministarstvo nenamjenski potrošilo sredstva u iznosu od 50.000 eura za godišnje članstvo u Program EU - EaSy i 85.000 eura za kupovinu prostora za otvaranje Dnevnog centra za odrasle sa smetnjama u razvoju u Opštini Nikšić, postavlja se pitanje zašto je ministar Marić lično potpisao naloge za uplate navedenih sredstava, kada je smatrao da je to nenamjenska potrošnja.