Prema nezvaničnim saznanjima DN, Momir Đurović je pokušao da izbore odloži za kraj ove godine, ali mu je skandal oko Rječnika crnogorskog narodnog i književnog jezika izbio iz ruku sve adute da još koji mjesec prolongira svoj odlazak.
Povlačenje Đurovića, svakako da neće biti dovoljno da se smire strasti izazvane nedopustivim greškama u Rječniku, čiji je prvi tom štampan uoči proslave desetogodišnjice obnove crnogorske nezavisnosti, već bi to moralo biti povlačenje Rječnika, o čemu se, prema našim saznajima, ozbiljno razmišlja.
Jedna od opcija je i da se obustavi do daljnjeg rad na ovom projektu, s obzirom da je tim koji radi Rječnik pokazao da nema kapaciteta za jedno ovakvo kapitalno djelo. S druge strane, CANU je pokazala da je pristala da bude instrument u rukama političke i medijske grupe okupljene oko današnjeg građanskog saveza URA.
To potvrđuje ne samo izbor vođe projekta za izradu Rječnika Tatjana Bečanović koja je funkcioner URE i njihov predstavnik u Ministarstvu prosvjete (na mjestu pomoćnika ministra sa posebnim ovlašćenjima), već i činjenica da je promociji Rječnika prisustvovao koalicioni partner URE Ranko Krivokapić, kao i da se za odbranu Rječnika takođe pobrinula URA prekosvojih medija.
Ovaj politički i medijski savez nanio je veliku štetu CANU, narušavajući naučni ugled svih u Akademiji, do te mjere da su postali predmet ismijavanja u regionu.
To je zasluga ne samo Đurovića, nego i akademika od kojih najveći broj njih godinama ćutke posmatra što se dešava, štiteći navodno autoritet nauke i braneći je od politike. Sve što su uradili u posljednje vrijeme i činjenjem i nečinjem bilo je ništa drugo nego politika. Pokazalo se ne ona kojom korača moderna Crna Gora. Za popravljanje takvog imidža trebaće dosta vremena, ali i kapaciteta.
Da će se akademik Đurović povući sa dužnosti predsjednika CANU često se špekulisalo tokom proteklih četiri godine, naročito nakon skandala 2012. godine, prilikom njegove posjete Makedonskoj akademiji nauka i umjetnosti. U depeši tadašnjeg ambasadora Crne Gore Dušana Mrdovića navedeno je da je Đurović izuzetno negativno govorio o predsjedniku Crne Gore Filipu Vujanoviću, bivšem ministru vanjskih poslova Milanu Roćenu i ministrici nauke Sanji Vlahović, te da je na ručku sa predsjednikom MANU čak izjavio da je Crna Gora "necivilizovana", "nedemokratska", "staljinistička" država i da, "kao takva, ne treba da postoji".
Đurović je sve ovo demantovao, navodeći da se radi o informbirovskom podmetanju, a u javnosti su kolale priče da je i Predsjedništvo CANU imalo namjeru da podnese kolektivnu ostavku kao znak podrške Đuroviću i otpor prema onome što se radi Akademiji.
U to vrijeme bilo je aktuelno donošenje Zakona o CANU koji je izazvao veliki revolt i otpor nacionalne akademije.
Akademik Đurović je predsjednik CANU od 2002. godine.
Dnevne novine