„Samim tim i učinak rada ovog organa na polju revitalizacije tog staništa je zanemarljiv“, kaže se u saopštenju CZIP-a.
Navodi se da druga neuspješna sezona gniježđenja, ako su ptice najbolji indikator stanja životne sredine (a shodno direktivama Evropske unije), ne ide u prilog za sada samo deklarativnoj posvećenosti nadležnih da se Solana zaštiti i njome savjesno upravlja.
„Neuspješnost gniježđenja prošle godine zbog zakašnjenja u remontu pumpnih stanica, ponovljena je i ovog proljeća, kada su usljed nedovoljnog ispumpavanja atmosferskih voda, potopljena gnijezda najvrijednijih evropskih vrsta ptica, čije posljedice upravo evidentiramo istraživanjima na terenu“, rekli su iz Centra.
Kako su kazali, katastrofalna situacija na terenu, nedostatak sluha za potrebe Solane i neadekvatno upravljanje vodnim režimom daje im za pravo da istupe iz Savjeta, čiji su učinak i svrha uspostavljanja izostali.
Iz CZIP-a su dodali da je zabrinjavajuće i stanje rapidnog opadanja broja vodenih ptica usljed intenzivnog krivolova na Solani i njenoj neposrednoj blizini.
U Centru smatraju da se tom pitanju nije posvetila potrebna pažnja.
„Uz sve navedeno, Ramsarski formular za proglašenje Solane močvarnim staništem od međunarodnog značaja, a koji je potvrđen kao potpun od Ramsarskog sekretarijata i dalje, bez jasnog razloga, stoji u fiokama Ministarstva, bez nade da će ikada i biti zvanično poslat“, saopšteno je iz CZIP-a.
Navodi se da neučestvovanje te institucije tokom javnih rasprava o Studiji zaštite Solane prošle godine i neizdavanje saglasnosti na zaštitu solane, mimo svih zakonom predviđenih rokova, ukazuje na nedostatak političke volje da se to područje zaštiti.
Iz CZIP-a su poručili da će učestovovati u radu Savjeta kada se postignu konkretni rezultati na terenu, odnosno kada se aktiviraju obje pumpe namjenjene ispumpavanju vode, na način koji zahtijevaju trenutni uslovi i stanje na Solani koja je tokom proljeća, usljed obilnih padavina, preplavljena atmosferskom vodom.
Kako su kazali, ta voda, osim što ne sadrži neophodnu hranu za ptice, dodatno uništava i nasipe.
U Centru smatraju da povremeni rad jedne, rijetko dvije pumpe predstavljaju nedovoljne napore da se upravlja hidrološkim režimom tog područja na adekvatan način.
Iz CZIP-a su kazali da će učestvovati u radu Savjeta kada se aktivira pumpa sa Đerana, koja je početkom aprila trebalo da počne sa upumpavanjem slane vode, a sa njom i hrane za ptice, i aplicira za Ramsar zaštitu.
Oni su dodali da je potrebno i da se Opština Ulcinj, Ministarstvo održivog razvoja i turizma i Agencija za zaštitu životne sredine usaglase oko sadržaja Studije zaštite.
Iz Centra su rekli da, dok se ne ispune navedeni konkretni rezultari, neće davati legitimitet Savjetodavnom tijelu, "omogućavajući zvaničnicima da ponavljaju ustaljene floskule aktivnog učešća civilnog sektora u procesu zaštite Ulcinjske solane".
„Takvo učešće u ovom slučaju se svodi na privid uspostavljenog dijaloga, koji je u praksi krajnje netransparentan“, zaključili su iz CZIP-a.
Izvor: Mina
Foto: czip.me