Abiznis

SOCIJALA: Evo koliko iznose zarade u crnogorskoj hotelskoj industriji

Prosječna bruto zarada po zaposlenom u crnogorskom hotelijerstvu iznosi svega 454 eura, što znači da prosječna zarada bez poreza i doprinosi iznosi oko 300 eura, pokazuje zvaničan izvještaj o poslovanju crnogorskog hotelijerstva objavljen prošle godine. Priču o niskim zaradama u crnogorskom hotelijerstvu aktuelizovao je dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi prof. dr Rade Ratković koji je za Pobjedu kazao da sa “loše plaćenim radnicima i menadžerima nema elitnog turizma”.
SOCIJALA: Evo koliko iznose zarade u crnogorskoj hotelskoj industriji
Portal AnalitikaIzvor

Ako se ima u vidu da je prosječna zarada bez poreza i doprinosa tokom prošle godine iznosila 480 eura a u bruto iznosu 721 eura, onda je jasno da posao u crnogorskim hotelima nije baš unosan i da su zaposleni u toj industriji loše plaćeni.

U dostupnom Izvještaju za 2014.godinu, koji ponovo objavljuje Portal Analitika, se navodi da GOP ili dobit prije fiksnih troškova- standardni pokazatelj profitabilnosti hotela koji je u anketiranim hotelima Crne Gore u prošle tri godine porastao za 50 odsto.

„Prosječno učešće GOP-a u prihodu anketiranih hotela 2014. godine iznosilo je 31,8% ili prosječno 7,25 hiljada eura po hotelskoj sobi. U odnosu na prethodnu 2013. godinu prosječan iznos GOP-a po sobi u hotelima u uzorku povećan je za 16% i to uglavnom zbog većih prihoda. Uz još racionalnije upravljanje operativnim troškovima i intenzivan rast prihoda, u periodu 2015-2016. anketirani hotelijeri očekuju dalji rast operativne profitabilnosti na nivo od prosječno 33,4% prihoda“, navodi se u Izvještaju.

Značajan uticaj na realizovani rezultat u anketiranom crnogorskom hotelijerstvu ima amortizacija koja prosječno godišnje obuhvata preko 16% prihoda, a povezana je s visokim troškovima investiranja u poboljšanje kvaliteta hotelskih usluga.

„Prema prognozama, anketiranim hotelima je za pokriće finansijskih obaveza preostalo 22% poslovnog prihoda. Zbog pomenutih visokih troškova amortizacije i finansijskih obaveza, većina anketiranih hotela je za kraj 2014. godine prognozirala negativan rezultat. Povećani gubitak 2014. godine uslovljen je rastom troškova kamata (za 44% u odnosu na 2013. godinu) povezanim uglavnom sa kreditnim finansiranjem investicija u obnovu hotela. Hotelijerstvo Crne Gore je u periodu istraživanja (od 2005.) imalo konstantno visoke troškove rada. U 2013. godini prosječan broj zaposlenih po sobi hotela uključenih u istraživanje smanjen je u odnosu na 2012. godinu za 11,6% na 0,64 prosječno, na bazi sati rada, uz dalje smanjenje na 0,63 u 2014. godini. U proteklih 10 godina hotelijeri Crne Gore su racionalizovali troškove plata i standarizovali njihovo učešće u prihodu (po anketiranom hotelu prosječno 26% u 2014. godini, odnosno smanjenje za 25% u odnosu na isti indikator 2005. godine)“, piše u Izvještaju.

Bruto plate anketiranih hotela su se stabilizovale u prošle dvije godine na oko 454 eura prosječno mjesečno po zaposlenom.

„Prema rezultatima istraživanja anketirani crnogorski hoteli imaju prosječno visoke direktne troškove sektora hrane i pića (oko 50% prihoda tog sektora) uslovljene povećanom kvalitetom usluga odnosno većom nabavnom cijenom. Ostali operativni troškovi hotela u crnogorskom istraživanju nalaze se na nivou standardnih učešća u prihodu“, zaključuje se u Izvještaju.

Podsjetimo, Vlada je najavila značajne subvencije za nove hotele sa 4 i 5 zvjezdica.

Zvaničan izvještaj o poslovanju crnogorskih hotelijera za 2015.godinu bi trebao da bude objavljen u julu.

P.Z.

Portal Analitika