Kako je saopšteno iz Kluba poslanika DPS-a, proteklih dana je bilo reagovanjana predlog Odluke o obrazovanju odbora, ali nije bilo primjedbi na njegovu suštinu, mehanizme i očekivane domete tog skupštinskog tijela u oblasti nadzora nad istragama slučajeva ugrožavanja bezbjednosti novinara i medijskih kuća.
Reagovalo se, kazali su iz DPS-a, na jedan stav, jednog člana predloga Odluke, u kome se kaže da Odbor između ostalog treba da „analizira stepen autonomije u radu novinara, i njihove nezavisnosti uključujući i vlasnike medija“.
„Očigledno je da je podsjećanje na ovu preporuku naših evropskih partnera u predlogu Odluke, ostvarilo željeni efekat, i nećemo insistirati na zadržavanju tog stava u konačnom dokumentu, dajući i na taj način konkretan doprinos stvaranju širokog konsenzusa u vezi ovog pitanja u ovoj značajnoj oblasti“, kaže se u saopštenju DPS-a.
Navodi se da su predlagači Odluke pažljivo analizirali evropske preporuke za dalje unaprjeđenje u toj oblasti, i motiv za unošenje tog stava u predlog Odluke pronašli u članu 21 Rezolucije Evropskog parlamenta od 10. marta.
U Rezoluciji se, kako navode iz DPS-a, kaže „da su profesionalni i etički standardi na niskom nivou, i da su novinari slabo plaćeni, a njihova radna mjesta nesigurna; smatra da je izuzetno važno da se u rad novinara ne upliće niko pa tako ni vlasnici medija”.
„Ako je nekoga pogodilo podsjećanje na preporuke naših evropskih partnera, prihvatamo sav grijeh na našu dušu“, poručili su iz Kluba poslanika DPS-a.
Prema njihovim riječima, tim podsjećanjem pogođeni su oni koji su inovativno uveli kategoriju „progresivnih političara“ koje treba zakonom zaštititi od medija.
„Koji su već duže vrijeme željeli da supstituišu ulogu regulatornih tijela, da preuzmu uređivačku ulogu u svim medijima, da mjera profesionalnosti, objektivnosti i etičnosti bude mjera dopadljivosti sopstvenog lika u medijskom ogledalu“, dodaje se u saopštenju.
Pogođeni su, kako se navodi, oni koji su političkim pritiskom za promjenurukovodne strukture TVCG, dali doprinos navodnoj nezavisnosti Javnog servisa.
„Oni koji ne žele vidjeti ništa dobro u Crnoj Gori, a kamoli objaviti, oni koji se takmiče da svemu što je dobro daju negativan predznak i svi oni zajedno, kao medijsko-politički koncern, koji takvim iskrivljenim istinama žele da izmanipulišu javnost i na taj način ostvare svoje političke ciljeve i ambicije“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da bi se ta analiza mogla svesti na samo jednu problematičnu riječ koja je izazvala ovu lavinu reagovanja, riječ – vlasnici.
Kako su kazali iz DPS-a, do prije nekoliko nedjelja, u parlamentu je jedna riječ izazivala sličan nivo panike – ostavka.
To, smatraju u Klubu poslanika te partije, ne treba da čudi, „jer samo naivni još ne shvataju da se radi o istoj družini“. „Zbog toga i ne čudi da se bilo kakav pokušaj ukidanja njihove cenzure, u njihovim reagovanjima naziva upravo – cenzura“.
„I zbog svega toga, tolika graja oko jednog stava u predlogu Odluke. Graja, što bi rekli - ne zbog sela, nego zbog sebe“, tvrde iz DPS-a.
Kako su naveli, povodom tog jednog stava, jednog člana Predloga odluke, reagovali su i predstavnici nadležnog tijela.
„Vjerujemo da će sada angažovanije pristupiti rješavanju problema koji evidentno postoji. U suprotnom bi svi zajedno mogli samo da konstatujemo da je stanje loše, da je ta oblast njihova odgovornost, da se oni ne miješaju u svoj posao i da ne dozvoljavaju ni nekom drugom da ukaže na probleme“, zaključuje se u saopštenju.
Izvor: Mina