Kako se govorilo na okruglom stolu rano otkrivanje autizma i rana intervencija, su veoma bitni za dalji tok života djeteta, jer mu daju mogućnost da stekne određene socijalne i komunikacione vještine, i veće mogućnosti za pozitivan ishod. ''Naučna istraživanja su pokazala da ishodi rane intervencije variraju, ali sva djeca sa autizmom imaju koristi. Ranu intervenciju treba započeti što ranije, čak iako ne postoji formalna dijagnoza, kako bi se u potpunosti iskoristile mogućnosti svake razvojne faze. Rana intervencija ima pozitivne ishode ne samo za dijete veći za roditelje, širu porodicu i društvo u cjelini. Primjena rane intervencije umanjuje troškove društvene zajednice jer djeca sa autizmom u školu stižu bolje pripremljena a samim tim i spremnija za što samostalniji život u zajednici'', ističe se u saopštenju.
Prema mišljenju skupa ovog događaja ova inicijativa nastala je iz potrebe da se stručni kadar Resursnog centra dodatno edukuje kako bi se što efikasnije sprovodila rana intervencija za djecu sa teškoćama iz spektra autizma, te kako govore, na to se nadovezuje potreba da se sve institucije koje se bave djecom sa teškoćama iz spektra bolje povežu i međusobno saradjuju.
''U okviru inicijative sprovedena je edukacija stručnog kadra Resursnog centra u u Centru za cjeloživotno obrazovanje u Zagrebu i održane su trening radionice za predškolske ustanove u 6 gradova u Crnoj Gori (Berane, Bijelo Polje, Bar, Budva, Herceg Novi i Podgorica) u trajanju od dva dana. Trening radionicama su osim vaspitača i stručnih saradnika predškolskih ustanova prisustvovali i članovi Komisija za usmjeravanje djece sa posebnim potrebama i stručnjaci zaposleni u Centrima za djecu sa posebnim potrebama (Domovima zdravlja)'', dodaje se u saoštenju.
Kako je rečeno nakon 3 mjeseca od održavanja treninga slijedio je monitoring, koji je podrazumijevao obilazak predškolskih ustanova u cilju sumiranja rezultata treninga. Ukupno je prošlo obuku 122 učesnika.
Okrugli sto je organizovan sa ciljem da se podstakne nastavak inicijative kroz okupljanje svih onih koji se bave djecom iz spektra autizma na ranom uzrastu (vaspitače, ljekare, logopede, defektologe, psihologe, pedagoge) i sumiranja dosadašnjih rezultata i razmatranja mogućnosti nastavka započete inicijative.