Uprkos stavu, u domenu struke, zaštiti ptica i njihovih staništa pružili su, kažu, svu podršku učesnicima i prisustvovali na simpozijumu jer su ih interesovala konkretna rješenja koja će ponuditi inostrane i domaće arhitekte.
- Pored stručnih sugestija, komentara koje smo dali na pojedina rješenja, pa i vrlo žive rasprave, treba pohvaliti zajedničku crtu sva četri predložena rješenja, koja ne predviđaju gradnju turističkog kompleksa u vidu elitnog hotela, posebno ne kao uslov održivosti ovog prostora. U tom pogledu ohrabrujuće je čuti dijametralno drugačiju viziju od one u Nacrtu prostornog plana posebne namjene za obalno područje, pritom imajući u vidu sadržaj nacrta, ne i njegovu usmenu interpretaciju od strane Ministarstva - navela je Jovana Janjušević iz CZIP-a.
Prema njenim riječima, za razliku od inostranih timova koji su se bavili nešto drugačijim pristupom, pobjednički tim iz Crne Gore pružio je konkretna rješenja.
- Međutim, nije samo ovaj tim dao dobru podlogu za dalji rad, već su to pružili i drugi timovi čije smo ideje bar mogli čuti u dijelu konsultacija vezanih za zaštitu ptica. Iako nijesmo bili dio žirija, te nijesmo imali uvid u sve pristigle projekte, a nemajući ni kapacitete da ocjenjujemo uspješnost arhitektonskih projekata, kao laici možemo zaključiti da Crnoj Gori nije potreban „uvoz mozgova“ već smo kadri iskoristiti i domaće potencijale koji će, po našem skromnom mišljenju, dati puno bolja i opipljivija rješenja za oživljavanje Solane. Nažalost, naš utisak sa simpozijuma zasjenila je prilična sumnjičavost jednog broja učesnika u mogućnost ponovne proizvodnje soli, što je za nas bio obeshrabrujući momenat - kazala je Janjušević.
Više pročitajte u današnjem broju Pobjede