Društvo

Članice mreže SOS telefona učile o pisanju prijedloga praktičnih politika

Članice mreže SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja iz Ulcinja, Podgorice i Berana učestvovale su na trodnevnom treningu u Ulcinju gdje su se podučavale pisanju prijedloga praktičnih politika.
Članice mreže SOS telefona učile o pisanju prijedloga praktičnih politika
Portal AnalitikaIzvor

Na trodnevnom treningu učestvovalo je 20 članica mreže SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja, a kako su kazali, cilj treninga je bio da se članice mreže obuče za pisanje prijedloga i u sklopu toga izradu analize pravnog okvira za zaštitu žrtava nasilja, definisanje problema u toj oblasti i kreiranje preporuka za unapređenje stanja.

Kako je naglasila Jelena Radulović, koordinatorka projekta, u svakom demokratskom društvu zainteresovani akteri čine sve što mogu da promovišu onu opciju praktične politike koja najviše odgovara njihovoj ciljnoj grupi.

"Pri tom koriste sredstva koja smatraju najdelotvornijim, na primjer preko nadležnih organa vlade, preko drugih vladinih službenika ili poslanika u parlamentu ili preko medija. Zainteresovani akteri mogu biti nevladine organizacije, međunarodne vladine organizacije, lokalne vlasti, udruženja, sindikati ili zainteresovani građani i građanke. Organizacje civilnog društva koje pružaju podršku žrtvama nasilja na ovom polju rade već godinama i sa ciljem boljeg zagovaranja potreba svoje ciljne grupe stalno rade na unapređenju svog znanja kao i uticanju na izmjenu pravnog i institucioalnanog okvira", dodala je ona.

Trening je dio projekta pod nazivom "Zaštita od rodno zasnovanog nasilja - uslov za razvoj demokratije i vladavine prava", koji realizuju SOS telefoni za žene i djecu žrtve nasilja, a koji finansira Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori.

Portal Analitika