Sjednica se održava u Vladinom domu na Cetinju.
Prisutnima se na početku obratio predsjednik Skupštine Crne Gore, Darko Pajović. On je podsjetio da je prije deset godina na referendumu jasno poslata poruka da građani žele samostalnost.
"Meni je lično, kao građaninu i patrioti, taj dan ostao urezan kao najznačajniji datum u novijoj istoriji Crne Gore. Danas, kao političaru novije generacije i kao predsjednik Skupštine Crne Gore, ovaj datum ima još uzvišenije i važnije značenje. Ne samo da sam sa njim kao patriota identifikovan, nego i kao nosilac važne državne funkcije osjećam dodatnu obavezu i odgovornost da čuvam i jačam sve tekovine 21. maja, dana kada je Crna Gora obnovila svoju nezavisnost'', kazao je Pajović.
On je rekao da je danas Crna Gora značajno drugačija u odnosu na prije deset godina, jer smo dokazali da kao samostalna država možemo da opstanemo i da se razvijemo.
"I danas, posle deset godina, na žalost, postoje politički akteri koji referendum tretiraju kao veliku istorijsku grešku. Kao iskreni patriota, ja imam potrebu, a kao nosioc visoke državne funkcije obavezu i odgovornost da pošaljem jasnu poruku da će svi njihovi napori u pokusaju poništavanju nasleđa nezavisnosti Crne Gore ostati bezuspješni. Ovo ne zato što ja ili bilo ko smatra tako, već zato što je većinska Crna Gora patriotska i u uvjerenju da je državna samostalnost tekovina koju moramo očuvati zarad opšteg dobra i budućnosti generacija koje dolaze'', naveo je Pajović.
Ocijenio je da je bilo grešaka koje su potencijalno ugrožavale državnu stabilnost. Kazao je da se nada da smo za deset godina naučili da jačamo, a ne da slabimo demokratiju.
''Najveća vrlina jeste da učimo iz istorijskih grešaka. Ove, i slične, istorijske greške nas uče da ne možemo biti jaki ako ne radimo na sebi i ne popravljamo ono što ne valja.
Crna Gora je mozda teritorijalno mala, ali i velika da na principima pune ravnopravnosti, u njoj uvijek ima mjesta za sve nacije, sve vjere, i sve građane, bez obzira na njihovu ideološku ili bilo koju drugu pripadnost i orijentaciju. Iskreno se nadam da smo u prethodnih deset godina naučili da moramo da jačamo, a ne da slabimo demokratiju. Vjerujem da smo naučili da moramo da pravimo, a ne da rušimo mostove između ljudi. Jednako sam uvjeren da smo naučili da bježanje od problema te probleme čini samo većim, a ne manjim. Najviše od svega sam uvjeren, a poslednja politička dešavanju u Crnoj Gori to pokazuju, da smo naučili da moramo da spajamo na prvi pogled nespojivo, a sve zarad zajedničke dobrobiti, političke stabilnosti, i budućnosti građana i države'', istakao je Pajović.
Crna Gora je, kako je rekao, za deset godina očuvala i ojačala nezavisnost stečenu 21. maja.
"Crna Gora je mala ali ponosna zemlja. U njoj ima puno mudrih ljudi. Mudrost je osobina koju smo naucili od svojih predaka, a koja je naslijeđena iz najtežih vremena kada su se naši očevi i djedovi borili za identitet, integritet i dostojanstvo. Oni su svojom mudrošću nama ostavili šansu da unapređujemo našu zemlju, a naša je odgovornost da budemo makar jednako mudri da nastavimo da unapređujemo Crnu Goru. Oni koji nemaju odnos prema svojoj prošlosti, ne mogu imati odnos ni prema svojoj budućnosti. Stoga je naša generacijska obaveza da se pozovemo i da prizovemo mudrost naših predaka, da prihvatimo njihov amanet, i da se svim snagama borimo da jačamo crnogorski autentični identitet i državni integritet. Nakon deset godina Crna Gora je, prema tome, očuvala i ojačala nezavisnost koju je stekla 21. maja. Međutim, složićemo se, da je trenutak u kome svi možemo sa sigurnošću reći da je crnogorska nezavisnost nesporna, još uvijek relativno daleko'', kazao je Pajović.
Nekadašnji predsjednik Republičke referendumske komisije (RIK), František Lipka, kazao je da je deset godina u životu jedne države kratak period, ali da će taj period u istoriji Crne Giore ostati ubilježen "kao period velikog napretka".
"Crna Gora je odlučno i brzo krenula naprijed, pokazujući da želi i hoće da što prije nadoknadi vrijeme izgubljeno u godinama jugoslovenske krize i ratovima u okruženju. Obnavljanje nezavisnosti je oslobodilo kreativne snage i ojačalo samopouzdanje cijelog društva", rekao je Lipka.
On je rekao da je premijer Milo Đukanović već 22. maja 2006. definisao strateški pravac razvoja Crne Gore kad je na prvoj konferenciji rekao da je prioritet puna integracija zemlje u EU i NATO.
"Crna Gora je za deset godina uspjela da se dobro pozicionira na evropskoj i svjetskoj mapi", naglasio je Lipka, navodeći kako je država postala članica mnogih svjetskih organizacija.
Podsjetio je da zemlja vodi uspješne pregovore s EU, te da je u predvečerje obilježavanja decenije nezavisnosti potpisan Protokol o pristupanju NATO-u.
"Crna Gora je u ovom periodu ostvarila veliki napredak i na unutrašnjem planu. Uspjela je da održi multietnički sklad. U zemlju su stigle značajne strane investicije", naveo je, između ostalog, Lipka.
On je rekao da je Crna Gora u odnosu na zemlje bivše Jugoslavije najkasnije stekla nezavisnost, ali da je za deset godina ostvarila najveći uspjeh.
Portal RTCG