S obzirom na to da su zemlje Višegradske četvorke - Mađarska, Slovačka, Poljska, Češka i susjedne države - Hrvatska, Albanija i Slovenija najavile da će među prvima ratifikovali Pristupni protokol, Dragišić kaže da je time poslata veoma pozitivna poruka da punopravno članstvo Crne Gore očekuju što prije.
- Te zemlje će uticati i na druge države da ubrzaju proces ratifikacije - rekao je Dragišić.
Imajući u vidu „pokušaj Rusije da preko dijela opozicije promijeni taj strateški put Crne Gore“ i činjenicu da se „bezbjednosna situacija u svijetu komplikuje“, Dragišić kaže da su zemlje regiona i zapadne sile procijenile da još jedna punopravna članica NATO-a na Balkanu može doprinijeti procesu stabilizacije.
- Ma koliko nekom ko se ne udubljuje više u bezbjednosnu dinamiku Balkana izgledalo da je Crna Gora mala i beznačajna država u tom smislu, Crna Gora ima mnogo veći značaju bezbjednosnoj arhitekturi Balkana, koji višestruko prevazilazi veličinu i broj stanovnika - kaže Dragišić.
O važnosti poruka zemalja regiona je saglasan i Dedović, koji kaže da je ohrabrujuće što će prve ratifikovati Protokol.
- Sasvim je sigurno da na ovu njihovu odluku, osim crnogorske spremnosti za članstvo, u određenom dijelu utiču i dešavanja na širem geopolitičkom planu. Imajući u vidu jasne i sve češće ruske opservacije na proširenje NATO-a, migrantsku krizu u Evropi i predsjedničke izbore preko okeana logično je da su pred Alijansom novi izazovi kojima je, u ovom momentu, teško predvidjeti epilog - kaže Dedović.
Bez obzira na naše aspiracije, on ističe da je logično da NATO želi još jednu članicu „u kući“ umjesto „pred vratima“ kako bi spremniji i brojniji dočekali i savladali izazove.
Pobjeda