Svetoj misi je prisustvovao veliki broj zvanica katoličke crkve, među kojima i apostolski nuncij za BiH i Crnu Goru Luigi Pezzuto, predstavnici Međunarodne biskupske konferencije "Sveti Ćirilo i Metodije", biskupi ili generalni vikari Dubrovnika, Skadra, Tirane, Prištine, Prizrena, Mostara, Kotora, ali i predsjednik Opštine Bar Zoran Srzentić, te vjerski velikodostojnici Bara, paroh Radoman Mijailović i barski imam Mujdin Miljaimi.
Dosadašnji Barski nadbiskup, sada s titulom nadbiskup u miru, Zef Gaši, zahvalio je vjernoj pastvi na 18 godina zajedničkog života i rada, podsjetio da je dvije trećine vjernika Barske nadbiskupije u dijaspori, a samo jedna u zemlji matici, i, nakon čitanja papske bule na latinskom, crnogorskom i albanskom jeziku, simbolički predao nadbiskupski pastirski štap novom nadbiskupu Đonlešaju.
U Papskoj buli (dekretu) prenešen je apostolski blagoslov novom nadbiskupu, uz želju za zdravlje i ljubav.
"Budući da je stara stolica dragog Bara nakon ostavke cijenjenog brata Zefa Gašija salezijanca bila u svetom čekanju pastira, na tebe, dragi sine, mislili smo. Ti si stalnom marljivošću obavljao služenje župe i radio stanice 'Marija', svjedočeći posebno posvećenje i brigu o ispovjedanju jevanđelja, kao i iskustvo u upravljanju dobara. Zato se činiš nama u potpunosti prikladan za ovu dužnost“, stoji, pored ostalog, u buli Pape Franja.
U prvom obraćanju vjernicima, novi nadbiskup Đonlešaj je istakao "ljubav i spremnost na saradnju“.
"Poštovani predstavnici vjerske i državne vlasti u Crnoj Gori, imamo zajedničku odgovornost za sve stanovnike države da žive u miru i ljubavi, sporazumu i toleranciji, zajedničkom življenju i saradnji. U mom pastoralnom služenju nastojaću to postići i realizovati, jer to zaslužuju svi stanovnici Crne Gore. Molim se dragome Bogu da našu zajedničku saradnju, naš primjer dijaloga, uvide ljudi, da bi i oni živjeli zajedno u slozi i ljubavi, koja je u crnogorskom društvu karakterisana iz kulturnog bogatstva koje dolazi iz različitih naroda i kultura koje žive ovdje. Pluralizam vjera, jezika i tradicija i vrijednost života. Taj pluralizam ne dijeli nego obogaćuje naše društvo“, rekao je Đonlešaj.
On je dodao kako je imenovan i ustoličen u jednoj od najstarijih nadbiskupija „koji su vodili veliliki pastiri i koji su ostavili svijetle tragove u vjeri i istoriji“, pa „želim da vam uzvratim dajući zahvalnost, služenje i ljubav, i želim naglasiti otvorenost crkve u Barskoj nadbiskipiji za sve ljude, bez razlike“.
Na kraju Svete mise podijeljeni su pokloni iz četiri župe za starog i novog nadbiskupa, a u ime Bara uručene su rukotvorene u maslinovom drvetu Filipa Jovovića. Posebnu notu svečanosti dali su orkestri i horovi iz Bara, Podgorice i Tuzi, ali i korišćenje drevnih crkvenih predmeta koji su vlasništvo Barske nadbiskupije, poput kaleža kojeg je 1857. austrijski nadvojvoda Maksimilian Habzburški, brat cara Franja Josifa, poklonio tadašnjem nadbiskupu Carlu Pootenu. (Portal RTCG, Barinfo, Jedro)