"Ja smatram da u ovom trenutku ne treba licitirati sa tim kako će odlučiti Parlament koji će biti konstituisan nakon izbora koje imamo u oktobru. Ono što sam uvijek do sad govorio, nikada ne bih bez potrebe organizovao referendume i zaklanjao se iza volje građana, naprotiv preuzeo bih odgovornost za donošenje odluka koje su nam date kao mogućnost našim Ustavom", poručio je premijer i dodao da će parlament odluku donijeti nakon što protokol ratifikuju parlamenti svih članica NATO-a.
Đukanović je ubijeđen i da bi, da se danas održi referendum, većina građana podržala odluku o pristupanju Crne Gore NATO-u.
On kazao je da je pristupanje Crne Gore NATO-u dobro i za Alijansu, jer se nastavlja sa daljom promocijom vrijednosti tog saveza u regionu. "Vjerujem da će ovo biti veliko ohrabrenje za Crnu Goru, za naše inostrane partnere", poručio je Đukanović u Briselu i dodao da očekuje da investitori ubuduće sa više odlučnosti ulažu u Crnu Goru.
Premijer je uvjeren da se posljednjih godina u regionu povlače dobri potezi. "Integracija je drugo ime za stabilnost Zapadnog Balkana. Vjerujem da će to biti ohrabrenje za sve druge države", poručio je premijer.
Zahvalio je regionu, ali i Stoltenbergu i NATO timu. "Bez njihove podrške naš put bi bio teži", zaključio je Đukanović.
Ovo je početak, nastaviti reforme
Potpisivanje protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u početak je putovanja, na kojem se od naše države očekuje da nastavi sa reformama u više oblasti, poručio je generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg na konferenciji za medije sa premijerom Milom Đukanovićem u Briselu.
"Zahtjev je to da Crna Gora nastavi da realizuje svoje reforme, vezane za vladavinu prava, borbu protiv korupcije i da nastavi da modernizuje odbrambeni sistem. Ja sam jako impresioniran posvećenošću Crne Gore i to je razlog što je 28 članica odlučilo da potpiše Pristupni protokol, jer smo svi vidjeli posvećenost Crne Gore", poručio je Stoltenberg.
On je saopštio da se članice NATO-a raduju što će u budućnosti sarađivati sa Crnom Gorom u Alijansi. Stoltenberg je podsjetio da sada Crna Gora treba potpisani Protokol da deponuje u Vašingtonu i zatraži punopravno članstvo.
Naveo je i da proces ratifikacije zavisi od svake države članice NATO-a pojedinačno i od brzine kojom će njihovi parlamenti ratifikovati pristupni protokol. "Posljedni put trebalo je oko godinu dana", podsjetio je Stoltenberg.
Prelaznom Vladom da smanjimo tenzije
Đukanović je kazao i da je jučerašnjom rekonstrukcijom Vlade htio želio da smanji nepovjerenje opozicije prema izbornom sistemu i prema crnogorskim institucijama.
"Vjerujem da će saradnja uticati na to da i današnju odluku pravilnije razumijemo, da razumijemo da je u najboljem interesu u cjelini", poručio je Đukanović.
Premijer je kazao i da jučerašnja rekonstrukcija Vlade nije urađena zbog bilo čijeg pritiska.
"Nego zbog našeg osjećaja potrebe da u donošenje odluka i u rad izvršne vlasti uključimo i sve druge relevatntne političke subjekte u Crnoj Gori...Na ovaj način želimo da smanjimo tenzije, smanjimo nepovjerenje i što je moguće više integrišemo i druge političke subjekte u donošenju važnih političkih odluka. Zato vjerujem da će taj proces jako doprinijeti da se sa više razumijevanja gleda i na odluke poput današnje da se na pravi način razumije da je Crna Gora 2006. željela nezavisnost da bi upravljala svojom budućnošću", zaključio je Đukanović.
rtcg.me