Maduro (53) nije naveo detalje mjera koje obuhvata vanredno stanje, ali su prošle godine, kada je ono uvedeno u saveznim državama u blizini granice sa Kolumbijom, bila ukinuta ustavom zagarantovana prava, osim onih koji se odnose na ljudska prava, prenosi Rojters.
Američki obavještajci u petak su upozorili da su sve zabrinutiji zbog mogućnosti ekonomske i političke krize u Venecueli, i iznijeli predviđanje da Maduro vjerovatno neće dočekati kraj mandata na funkciji predsjednika.
Venecuelanska opozicija radi na tome da svrgne sa vlasti nepopularnog predsjednika države, u vrijeme kad se u toj zemlji pogoršava kriza koju karakterišu nestašice hrane i ljekova, česte restrikcije struje i galopirajuća inflacija.
Maduro, bivši sindikalni vođa i vozač autobusa, obećao je, međutim, da će ostati na vlasti do kraja mandata, i optužio SAD da podstiču državni udar protiv njega.
On je, takođe, ukazao na smjenu predsjednice Brazila Dilme Rusef, koja je poput njega ljevičarka, kao znak da je on sljedeći.
"Vašington aktivira mjere na zahtjev venecuelanske fašističke desnice, koju je ohrabrio državni udar u Brazilu", istakao je Maduro sinoć u obraćanju koje je prenosila državna televizija.
Venecuelanska opozicija, koja odbacuje Madurove optužbe da rade na državnom udaru, osudila je uvođenje vanrednog stanja i optužila predsjednika da je prekršio ustav zato što se boji da će biti opozvan.