List podsjeća da je JR potpisala sa crnogorskim opozicionim partijama Demokratskom narodnom partijom (DNP) i Socijalističkom narodnom partijom (SNP) Lovćensku deklaraciju koja predviđa stvaranje saveza vojno neutralnih država Jugoistočne Evrope i očuvanje Kosova u sastavu Srbije.
Deklaracija "faktički poziva na revidiranje ključnih odredaba spoljne politike niza balkanskih država i teško da će biti prihvatljiva za njihove vlasti", ocjenjuje list i dodaje da JR u Deklaraciji "vidi svojevrsni model budućih odnosa Rusije sa Balkanom".
List ukazuje da Crna Gora računa da će već 2017. godine postati punopravna članica NATO, da su Makedonija i BiH kandidati za ulazak i da "ne namjeravaju da odustanu od tog cilja", a da Srbija "mada i deklariše vojnu neutralnost, aktivno sarađuje sa Alijansom i ne žuri da učvrsti neutralni status u Ustavu".
"Zato je malo vjerovatno računati na saradnju vlasti većine balkanskih država u promociji ideje lovćenske Deklaracije", ocjenjuje Komersant.
List podsjeća da je ideju saveza vojno neutralnih balkanskih zemalja u koju treba da uđu Srbija, Crna Gora, Makedonija i BiH, pokrenuo lider DNP Milan Knežević tokom posjete Moskvi, i da ju je Moskva koja se protivi širenju NATO podržala.
Dnevnik dodaje da moguće oslanjanje JR na DNP kao generatora ideje neutralnosti "izgleda problematično". "Čak i u okvirima male Crne Gore to je marginalna partija koja ima svega tri poslanika", navodi list.
Komersant dodaje da je to pokazala i sama istorija potpisivanja Deklaracije, jer je JR donijela u Crnu Goru i projekat memoranduma o saradnji sa Demokratskom partijom socijalista (DPS), koji sadrži važnu odredbu da "ruska strana podržava održavanje referenduma u Crnoj Gori o ulasku u NATO, ali uvažava njeno pravo da sama donese odluku".
List piše, pozivajući se na izvore u rukovodstvu DPS da je ta partija bila spremna da prihvati memorandum "jer je zainteresovana za obnavljanje prijateljskih odnosa", ali da je to postalo problematično.
"Potpisivanje Deklaracije JR sa partijom koja želi da na ulici svrgne legalnu vlast i utvrđivanje odredaba u dokumentu koje se kose sa spoljnom politikom (Crne Gore) čine to problematičnim", naveli su izvori Komersanta u DPS.
Beta. rtcg.me