Ljubljanski list u uvodniku iznosi sliku o EU "uoči predstojećeg referenduma o odlasku Britanije iz tog bloka, uspona radikalnih političkih snaga, manje ili više nasilnih izmjena granica u susedstvu i savršeno mirnog ponovnog uvođenja granica u nekada otvorenoj evropskoj zoni", prenosi STA.
"Izgleda da više niko ne vjeruje u takvu EU. Čak ni predsjednik Borut Pahor kao vječiti optimista ne krije sumnju da EU može da opstane ovakva kakva je", piše list, a slovenačka agencija podsjeća da je Pahor prošle nedjelje govorio na skupu posvećenom produbljivanju evropske integracije.
Pahor je, međutim, govorio i o svojoj viziji o "ujedinjenim evropskim državama", za koju slovenački list ocjenjuje da danas zvuči izvodljivo koliko je 1989. godine to bio plan o reformi jugoslovenske federacije koji je iznio njen posljednji premijer Ante Marković.
Još jedna stvar podsjeća ljubljanski dnevnik na vrijeme koje je prethodilo raspadu Jugoslavije, a to je debata o fiskalnoj uniji.
Baš kao što su slovenački poreski obveznici svojevremeno opravdano dovodili u pitanje korist o izdvajanju novca za Kosovo i druge siromašnije djelove federacije, mnoge bogate države članice EU se danas pitaju zašto bi trebalo da izdvajaju novac za neke siromašne zemlje, a da čak ne znaju ni gdje se one nalaze, navodi STA.
"Jedna od njih je susjedna Austrija, gdje je kancelar Verner Fajman juče podnio ostavku zbog loših izbornih rezultata, dok krajnjoj desnici ide na ruku ovakva situacija. Sumnjam da iko ko u Sloveniji pamti vrijeme od prije 25 godina, može da zavidi Britancima, Njemcima ili Austrijancima na njihovom pragmatičnom samoljublju", stoji u tekstu.
Ako slovenačke kompanije mogu da prežive lakrdiju vlade Mira Cerara, preživjeće i izlazak Britanije iz EU, ocjenjuje slovenački list u zaključku komentara pod naslovom "Ko može da preživi Cerara, ne boji se Bregzita", navodi STA.
rtcg.me