On je uvjeren kako je objava 11,5 miliona dokumenata iz panamske advokatske kancelarije "Mossack Fonseca" podstajka novu i ohrabrujuću globalnu debatu.
- Firme-paravani često su povezane sa zločinom prikrivanja poreza. Ali "Panama Papers" pokazuju bez ikakve sumnje da, iako paravanske firme same po sebi nijesu nezakonite, one se po definiciji koriste za širok spektar ozbiljnih zločina. Nejednakost u prihodima jedan je od najvećih problema našeg vremena. Veliki mediji do sada su se fokusirali na skandale onoga što je dopušteno i legalno u sistemu. Ali ono što je dopušteno je zaista skandalozno i mora da se promijeni - izjavio je zviždač.
On je prošle godine stupio u kontakt s istraživačkim novinarom njemačkih novina Zidojče cajtung (Suddeutsche Zeitung), Bastijanom Obermajerom. S obzirom na ogroman broj dokumenata koji su trebali da budu proučeni, medij koji ih je prvi dobio, ustupio ih je Međunarodnom konzorciju istraživačkih novinara ICIJ u Vašingtonu. Oni su pristup dokumentima potom dopustili za još sto medijskih kuća u 83 zemlje. Zviždač tvrdi kako se javio i WikiLeaks-u, ali oni nijesu ništa odgovorili na njegovu ponudu da objave "Panama Papers". Isto se dogodilo i s nekoliko velikih medijskih kuća.
Novinari su čak godinu dana istraživali 2,6 terabajta podataka te 4. aprila objavili pojedina otkrića. Tek nakon nekoliko dana, 9. maja, biće poznato i ko su iz našeg regiona koji su otvarali off shore račune.
Izvor navodi da je odlučio sve podatke da podijeliti s novinarima zbog mnoštva nepravdi koje se mogu naći u djelima "Mossack Fonsece", a koje su dokazani u dokumentima. Odmah po objavi afere, "Mossack Fonesca" su reagovali tvrdeći da kancelarija nije sprovodila nikakve ilegalne radnje. Ipak, od objave podataka, države širom svijeta tražile su uvid u dokumente, ali im je konzorcijum ICIJ odbio pristup. Zviždač pak tvrdi kako je spreman da sarađuje s vlastima koliko god je u njegovoj moći. Takođe je naveo kako panamska firma nije radila sama. Sarađivali su, kaže, s gotovo svim velikim advokatskim kancelarijama u gotovo svim zemljama. Zaključuje kako u doba neograničenog digitalnog pohranjivanja podataka i internet veza koje nadilaze državne granice, sljedeća revolucija biće - digitalizovana.
- Ili je već počela - zaključio je anonimni zviždač.
Izvor i foto: Index.hr/M.Č./ICIJ, 123rf