Prema MUP Makedonije, akcija "Balkan triger" je trajala 48 sati, a u njoj je bilo angažovano 5.000 policijskih službenika raspoređenih u zemljma koje su bile dio te operacije: Crnoj Gori, Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Sloveniji i Hrvatskoj.
Glavni razlog za akciju Interpola, kako se navodi, bio je jačanje mreže za efikasno suzbijanje nelegalne trgovine oružjem u balakanskim zemljama, jer se to oružje koristi za terorističke napade, javlja agencija Beta.
Tokom akcije "Balkan triger" oko 43.000 ljudi je zaustavljeno na graničnim prelazima, tranzitnim putevima i posebno određenim mjestima za kontrolu u cijelom regionu, sa više od dva miliona provjera obavljenih u bazama podataka Interpola, uključujući i baze lica za kojima se traga, izgubljenih dokumenata i ukradenih putničkih vozila.
"Nedavni teroristički napadi u Evropi i svijetu, gdje je više korišćeno vatreno oružje nego eksploziv, pokazali su da je potrebno da se napravi efikasnija kontrola", izjavio je izvršni direktor Interpola Tim Moris.
Pored policijskih službenika koji su akciju sprovodili u svojim zemljama, formiran je i Regionalni koordinacioni centar u Sarajevu gdje su radili policajci iz zemalja učesnica akcije "Balkanski tigar" u saradnji sa koordiancionim centrom u Generalnom sekretarijatu Interpola.
Podaci dobijeni u operaciji biće dodatno analizirani radi dobijanja preglednije slike o mogućoj povezanosti sa drugim krivičnim djelima i terorističkim aktivnostima u regionu i Evropi, navodi se u saopštenju makedonske policije, koja je učestvovala u toj akciji.