Abiznis

SDP: Valutni rizik je realna prijetnja po javne finansije

I pored jasne intencije da se valutni rizik predstavi kao minorna opasnost po javne finansije, on je realna prijetnja koja nas dugoročno može skupo koštati. Na to ukazuju konsalting eksperti, agencije kreditnog rejtinga, pa i međunarodne institucije. Iz Svjetske banke takođe tvrde da je izloženost crnogorskog duga prema dolaru veliki rizik po javne finansije. Zar stručnjaci Svjetske banke imaju argumentaciju koja je bazirana na političkim motivima, ili ni oni nemaju veze sa strukom, ocijenjeno je iz SDP-a.
SDP: Valutni rizik je realna prijetnja po javne finansije
Portal AnalitikaIzvor

"Analize o valutnom riziku se ne odnose na srednji rok, grejs period, već upravo na ono što slijedi nakon početka otplate glavnice. Sve one uzimaju u obzir dugi rok. Dobro pitanje za sve one koji ovu prijetnju ,,guraju pod tepih" jeste: šta će se desiti u slučaju da za deset godina dolar dvostruko ojača? U toj valutnoj vjetrometini nam kurs možda bude i išao na ruku, ali upravo neizvjesnost dugoročnog kretanja predstavlja glavni izvor rizika. Rizik proističe iz neizvjesnosti dugoročnih trendova kompleksnog valutnog tržišta", smatra potpredsjednik Forima mladih Filip Miloš.

Nedostatak dugoročne perspektive i kratkoročnog gledanja na problem, kako dodaje, dovodi do zaključka da o problemu trebamo razmišljati tek kada eskalira, kada je teško naći rješenje i kada je za reakciju kasno.

"U ekonomiji je to uvijek pogrešan princip, posebno kada su ulog javne finansije. O modalitetima hedžinga se davno trebalo govoriti, jer je gašenje požara kad kuća već izgori uzaludan posao. Nemojmo zarad politikanstva manipulisati  činjenicama od opšteg interesa. Nije ovo napad na bilo koju političku partiju ili ličnost, već diskusija o budućnosti Crne Gore", zaključio je Filip Miloš.

Portal Analitika