Prvi razlog je, kako se ističe: „Nezavisna država omogućava upravljanje vlastitom sudbinom“. Jer, slobodni narodi žive u svojim državama, upravljaju sopstvenim dobrima i presudno odlučuju o svojoj sudbini. Ostali narodi zavise od tuđe volje, tuđih interesa, tuđe politike. Svjetski politički, ekonomski i vojni poredak čine suverene države (OUN, MMF, SB,NATO,STO). I Evropska unija je zajednica suverenih država. Jasno je da niko ko drži do sebe ne želi da se odrekne međunarodno priznatog suvreniteta.
Drugi razlog za nezavisnost je to što državna zajednica sa Srbijom ne može biti ravnopravna. U programu se kaže:“Naša dilema nije nezavisnost ili državna zajednica, nego nezavisnost ili nestanak crnogorske državnosti i identiteta. Crna Gora će biti nezavisna ili će se utopiti u Srbiju i postati samo dio srpske države. Ne budimo naivni, sadašnja državna zajednica ne može dugo trajati. Istorija ne poznaje ravnopravnu zajednicu dvije države koje se strukturalno toliko razlikuju. Srbija je od Crne Gore – 6 puta teritorijalno veća, 11 puta brojnija, ima 12 puta veću ekonomiju. Zato nije moguća ravnopravna, trajna i uspješna državna zajednica Crne Gore i Srbije“.
Kao treći razlog, polazi se od toga da nezavisna država znači brži put u evroatlanske integracije, te da se Crna gora, od raspada SFRJ, živeći u zajkednici sa Srbijom, udaljila od demokratski naprednih društava: „Iza nas su brojne izgubljene godine i usporen proces povratka u međunarodnu zajednicu. Već 15 godina trpimo posljedice destruktivne srpske spoljne i unutrašnje politike. I SCG je matafora za lošu zajednicu i traljav povratak u okrilje demokratskog svijeta. Iskustvo nam nedvosmisleno govori da je nezavisnost uslov za optimalan put u evroatlanske integracije. Suverena Crna Gora će odmah postati članica OUN, međunarodnih finansijskih ustanova, Savjeta Evrope, ’Partnerstva za mir’. Takva Crna Gora ne može sporije nego što je to danas ići prema Briselu. Naprotiv, stvaraju se uslovi za najbrži mogući put prema Evropskoj uniji“.
U programu se, kao četvrti razlog, podvlači da je nezavisna država uslov za razvoj prosperitetnih veza sa Srbijom. Ovaj stav se objašnjava time da „istorijsko iskustvo, od 1918.godine pa sve do danas, jasno upozorava da velikosrpska državna politika ne doprinosi prosperitetu Crne Gore i Srbije. Sve što istorijski i savremeno povezuje Crnu Goru i Srbiju, tek nakon konstituisanja dvije nezavisne države, podstaći će plodotvorne i bliske političke, ekonomske i kulturne odnose. Konačno, iza nas će ostati loša vremena, dok budućnost pripada politici otvorenih granica i prijateljskim crnogorsko-srpskim odnosima.“
Kao peti razlog, u programu se navodi da je veličina Crne gore njena prednost. Od preko 200 članica UN, Crna Gora je brojnija od 40 i veća od 30 država. Među razvijenijim i najstabilnijim evropskim državama su najmanje države – Island, Luksemburg, Kipar, Estonija, Malta, Monako, Lihtenštajn, San Marino, Andora. Iako sve ove države imaju slabije prirodne resurse od Crne Gore, prosječan nacionalni dohodak po glavi stanovnika u ovim državama je uglavnom preko 15 hiljada eura. Takođe, Kipar i Malta su, kao nove članice EU, teritorijalno manje od Crne Gore. Ulaskom u EU, Crna Gora će imati isti uticaj u Savjetu ministara i isti broj poslanika u Evropskom parlamentu kao i druge slične države. Naša veličina nije naša mana već naša prednost. Geografski položaj Crne Gore, njeni prirodni i ljudski resursi i njena državna samostalnost – garantuju uspješnu evropsku budućnost.
Nezavisnost je garant razvoja ekonomije i boljeg života, navodi se kao šesti razlog. Ekonomski sistemi u Crnoj Gori i Srbiji nijesu isti i odraz su različitih privrednih struktura. To najbolje potvrđuje i aktuelna ekonomska politika „dvostrukog kolosijeka“. Za razliku od prilično zatvorene srpske privrede, crnogorska ekonomija je otvorena prema svjetskom tržištu. Naša privreda, koja se pretežno oslanja na razvoj turizma, pomorske trgovine, poslovnih i finansijskih usluga, organske poljoprivrede i ekologije, zahtijeva suvereni državni okvir koji je uslov za vođenje uspješne ekonomske politike...
Suverena Crna Gora je najbolji okvir za očuvanje multietničkog drštva, ističe se kao sedmi razlog. Crnogorska državotvorna ideja počiva na afirmaciji i zaštiti svih kultura, nacija i religija. Za nas je neprihvatljiva bilo čija kulturna hegemonija i politička asimilacija, koja je ključno obilježje velikosrpske politike sakrivene iza političkog koncepta državne zajednice. Pravo na različitost i slobodu identiteta su ugaoni kamen nezavisne Crne Gore. Takođe, izgradnja građanskog društva, u kojem neće biti povlašćene nacije, najbolji je garant stabilnog i demokratskog razvoja Crne Gore.
Dalje, u programu se, kao osmi razlog za nezavisnost, ističe da je to uslov samopoštovanja i povjerenja vlastite snage. Jer, Crnu Goru su velikosrpski ideolozi često optuživali da ne može sama da ekonomski i politički opstane. Od 1918.godine, kada je zabranjeno crnogorsko ime, država, nacija i crkva, pa sve do danas, oni ističu neizlječivu crnogorsku zavisnost od Srbije. Sve ovo je smišljeno zbog toga da se u Crnoj Gori stvara inferiorni mantalitet koji će bježati od odgovornosti za vlastitu sudbinu. Računalo se da će se podsticanjem nevjerice u vlastite sposobnosti Crna Gora trajno držati pod okriljem tuđeg interesa. Zato je nezavisna država lijek za sve nas koji živimo u Crnoj Gori. Obnovom sopstvene države obnovićemo povjerenje u vlastite snage...
I prološt obavezuje na nezavisnost, jer crnogorska državotvorna tradicija traje čitav jedan milenijum. Malo je država u savremenoj evropi čije je državno trajanje uporedivo sa crnogorskim, a još manje je evropskih država koje su tako skupo platile cijenu svog istorijskog opstajanja. Državovorna i slobodarska ideja su srce crnogorske prošlosti, i navodi se kao deveti razlog za nezavisnost. A, kao deseti razlog, u programu se zaključuje, da će nezavisnost biti potvrđena u miru i na demokratski način. „Tokom prošlog vijeka Crna Gora je tri puta mijenjala svoj državni status(1918, 1945, 1992). Svaki put se to dešavalo u ratnim okolnostima i na nedemokratski način. Zato je došlo vrijeme da, nakon 87 godina, u miru i na demokratskom referendumu Crna Gora obnovi svoju državu. Prvi put će građani Crne Gore glasti za sebe i demokratski povratak u svjetsku porodicu međunarodno priznatih država. Neezavisnost će staviti tačku na iscrpljujuće domaće podjele i učiniti pobjednikom sve građane Crne Gore“.
Pokret je objavio i 10 neistina o posljedicama crnogorske nezavisnosti:
Prva neistina – crnogorski državljani koji žive u Srbiji izgubiće građanska prava. Druga neistina – bez pasoša neće biti moguć ulazak u Crnu Goru. Treća neistina – imovina srpskih građana biće ugrožena u Crnoj Gori. Četvrta neistina – zapošljavanje srpskih građana biće ograničeno u Crnoj Gori. Peta – liječenje crnogorskih građana u Srbiji biće neizvjesno. Šesta – crnogorski studenti će teško studirati u Srbiji. Sedma – biće ugrožena ekonomska saradnja između Crne Gore i Srbije. Osma – srpski investitori će postati nepoželjni. Deveta neistina – Crna Gora će se teško odbraniti od neprijatelja. I, deseta neistina – Srbi će biti neravnopravni u nezavisnoj Crnoj Gori.
Na pritiske Brisela da se odgodi referendum, reagovao je Branko Lukovac, koordinator Pokreta: „Referendum nećemo odložiti, ni akon to od nas bude tražila EU. Nama je Crna Gora sada na prvom mjestu prioriteta tako da će zbog njene budućnosti biti i organizovan referendum, onako kako je to predviđeno Ustavnom poveljom“. A reditelj Branko Baletić, član kordinaciono-izvršnog tijela Pokreta, osnivanje beogradskog ogranka Pokreta za zajedničku državu ocijenion je: „Ne čudi me njihovo guslanje, jer je riječ o očuvanju projekta Velike srbije koji ne želi zajedničku državu već jedinstvenu državu svih Srba, pa da je takvu uvedu u EU“.
NE - PODELAMA I PRODAJAMA
Veliki sabor za očuvanje zajedničke države u subotu održan u Beogradu. Miro Vuksanović: Prevara je nada u zajapurenu mržnju prema pravoslavnom krstu i slovenstvu. Matija Bećković: "Dana NE" odlučivaće naši očevi i majke, braća i sestre koji žive u Crnoj Gori. Sulejman Ugljanin: Sandžak, Crna Gora i Srbija jedna je familija
OSAM dana pred referendum u Crnoj Gori, u beogradskom Sava Centru u subotu je u nekoliko hiljada pristalica zajedničke države Srbija i Crna Gora već dalo odogovr na referendumsko pitanje. Glasio je: "NE".
- Pravo glasa nije vam dala vlast u Crnoj Gori, a da jeste, to bi prihvatila i Evropa - poručio je Predrag Bulatović, predvodnik crnogorskog bloka za zajedničku državu.
Bulatović navodi i da crnogorska vlada širi mržnju prema Srbiji, "što će istorija obeležiti nedostojnim".
- Jasno je, braća smo, Crna Gora nije na prodaju - završava.
Za govornicom je i sandžački lider, Sulejman Ugljanin:
- Svi smo za zajedničku državu SCG. Svima je poznato da je Sandžak bio i ostao vezivno tkivo za očuvanje državne zajednice. Sandžak, Crna Gora i Srbija - jedna je familija - prekidaju ga ovacije.
Protiv cepanja SCG je Milan Ivanović, predsednik Srpskog nacionalnog veća KiM.
"Ne" crnogorskoj nezavisnosti, za njega je i "ne" nezavisnom Kosovu, i velikoj Albaniji, jer je u Crnoj Gori i Kosmetu "na delu" zajednički projekat separatista.
Na istorijat ujedinjenja Srbije i Crne Gore, početkom 20. veka, podsetio je istoričar Slavenko Terzić:
Zar nemamo pravo da sačuvamo delo svojih predaka? Dužni smo da pružimo jasan odgovor: da li će naši preci biti Njegoš, Crnjanski, Selimović, a uzori Tesla, Pupin i Milanković, ili ljudi okupljeni oko Dukljanske akademije čiji su uzori najbliži saradnici Sekule Drljevića. Hoćemo li ići u crkvu u koju su išli i naši preci, moliti se Svetom Savi ili umesto njega obeležavati Svetu Ninu Gruzijsku, kako se predlaže u Crnoj Gori?
Akademik Ljubomir Tadić istakao je da niko ne može poreći istinu da su Crna Gora i Srbija bile dve srpske države.
- Srbija se našla u teškom međunarodnom položaju, optužena i za šta nije kriva, a svojim kukavičkim postupkom crnogorski brat zabada joj nož u leđa! - konstatovao je naš akademik.
Crnogorski studenti na fakultetima u Srbiji, organizovani u Udruženje "Njegoš" govore u glas:
- Izgleda su zaboravili na nas 10.000 koji ćemo reći "ne"! Svako pominjanje crnogorskog režima i crnogorske crkve "nagrađivali" su zvižducima.
Podršku očuvanju SCG dao je i rukometaš Predrag Peruničić:
- Svak bira svoje društvo, a ja se na svoje ponosim. To je društvo koje kaže "NE".
MATIJA BEĆKOVIĆ
DALI DRŽAVLJANE ZA DRŽAVU
BILO je svakakvih čuda na ovom svetu ali pre crnogorskog neverenduma nije bilo primera da na referendumu za nezavisnost neke države jednaka prava nisu imali svi njeni državljani. A o nezavisnoj Crnoj Gori pola naroda ima a pola nema prava da se izjašnjava.
Istina, da su dali pravo glasa državljanima - referendum ne bi ni raspisivali. Preostao im je samo neferendum čija je lozinka: "Dajem državljane za državu!"
Ovo je i protestni skup poniženih i uvređenih crnogorskih državljana, prizor kakav nije viđen u Evropi i sa kojim treba da se suoči svako ko nije rekao doviđenja savesti i obrazu. Nema veće uvrede i poniženja od oduzimanja prava glasa. Za takvu kaznu i poniženje ne zna civilizovani svet, a nas je tako uvredila i ponizila država čiji smo državljani.
Tako da na Ne o sudbini naše države i našeg državljanstva nećemo odlučivati mi, ali hoće naše majke i očevi, braća i sestre koji žive u Crnoj Gori. I njihovo Ne neće biti Ne Crnoj Gori nego Ne razbraćenju i rasinjenju, raskolu i raskućenju sa svojima u Srbiji. Ali ako nemamo pravo glasa možda bi nas bar jedno 200.000 moglo taj dan otići u Crnu Goru svojim kućama da ne čekamo vesti nego da budemo očevici kako će naša braća presuditi sebi i nama.
Nije slučajno da se o takvom istorijskom presedanu kakva je ideja da se Crna Gora odvoji od Srbije, ideji na koju sem neprijatelja nije došao niko od njenog postanja, nije čula ni jedna reč koja bi imala visinu dostojnu tog događaja.
Do naših dana nikome nije palo na pamet da su se heroji i mučenici koji su pali za oslobođenje i ujedinjenje svoga naroda ustvari borili protiv Crne Gore. Zagovornici takvih ideja žele da obnove crnogorsku državu, ali onakvu kakva nikad nije postojala. Već se ori njena himna i viore njene zastave. Nema na svetu neke druge države u kojoj su Crkva i Akademija nauka nevladine organizacije. Godinama se predstavljaju kao državnici a tek sada otkrivaju da nemaju državu, a kako li je tek biti državljanin države koja ne postoji.
Za svoj originalni naum imaju podršku svih osim svoga naroda. Zato jedino Crnogorce podmićuju i zastrašuju i jedino od njih otkupljuju brkove i lične isprave. To je izgleda izazvalo zavist drugih pa se čuje kako Albanci snalaze i oblače crnogorsku nošnju kako bi prodali svoje lične karte.
Krave koje će padobranima padati na Durmitor zamenili su rasnim kravama iz Holandije koje će musti zemlje Evropske unije i sipati na nezavisnu Crnu Goru, a njena jedina briga je da obezbedi dovoljno karlica.
I pored decenijske bezočne propagande, ispiranja mozgova i nečuvene medijske blokade, procenat Crnogoraca spremnih na izneveru nije veći nego u bilo kojem drugom narodu. Zato se najviše pribojavaju sive zone. Ali siva zona bi bila korak napred i iskorak ka izlazu i budućnosti Crne Gore.
Ovaj sabor nikad neće postati zbeg!
Ono što nije bilo nikad - neće biti ni sad!
Oni će postojati uvek ali neće pobediti nikad!
Oni će pobedu proglašavati te proglašavati i proglašavaju je evo svaki dan i neka je proglašavaju koliko im je volja samo da dan Ne ostane zauvek Ne! - rekao je između ostalog akademik Matija Bećković.
MIRO VUKSANOVIĆ
SVE PREVARE MILOKRATIJE
Prevara je nada u zajapurenu mržnju prema pravoslavnom krstu i slovenstvu
Ako bi se moglo pod jednu reč staviti ime radnjama sadašnjih dukljansko-montenegrinskih glavara u Podgorici, možda bi najtačnija reč bila - prevara. Kažem možda, jer je odveć pamučno rečena. Treba precizno o istini da će se rado prevEriti onaj ko hoće rado prevAriti.
Prevara je njihovo metanisanje da se rastanemo naprečac, a sastajemo okukama, da se posle odvajanja Crne Gore od Srbije neće ništa promeniti, da ćemo postati bliži, a znaju i vrapci na granicama da to ne može biti.
Prevara je njihovo diplanje pred američkim i evropskim časnicima da je Crna Gora mala i skladna teritorija, istorijski kompaktna, jer kriju da je Stara Crna Gora jedno, sedmoro Brda drugo, da su pripojeni delovi Stare Hercegovine treće, da je prekotarsko i polimsko veliko područje četvrto, primorje s Bokom peto, da je sve to sastavljeno posle ratova, u obilatim razmacima, od osamnaestog veka do 1918. da sve to nije lako po naredbi ucrnogorčiti.
Prevaru odmotavaju kada kažu da obnavljaju crnogorsku državu, da joj vraćaju kraljevske granice, jer imaju što treba da ima država, jer ne pominju da je Crnoj Gori posle oslobođenja od Turaka 1912. pripala Metohija, jer od ulagivanja ne smeju o tome. Kao da im je zmija pred jezikom!
Prevara je njihovo obećavanje Muslimanima, Bošnjacima, Albancima, Hrvatima, Romima i ostalim, uključiv i zakon o manjinama što ga navrat-nanos usvajaju. Niti im imaju odakle dati, niti će za njih odvojiti ono što ne daju ni svojima.
Prevara je zatiranje ćirilice onamo gde je štampana prva južnoslovenska i srpska ćirilička knjiga, crnojevićki Oktoih prvoglasnik iz 1494, objašnjavanje kako je prirodna pojava da roditelji budu nacionalna manjina kod svoje dece, da je sigurnije u državi od šest stotina hiljada stanovnika na čelu sa Lulašenkom nego u onoj koja je dvadeset puta veća, da su zulum i reket najpreči putevi do reda i demokratije, da je spremna za Evropu zemlja koja ima devet desetina sirotnih, a tek nekolicinu obesnih i bogatih za čije bogatstvo i obest još nije pronađeno poreklo.
Prevara je nada u zajapurenu mržnju, jer nikada Crna Gora svoje njegoševsko crnogorstvo i svoju državnost nije uzdizala na mržnji prema srpskom, Srbiji i svojim državljanima koji u Srbiji žive, na mržnji prema pravoslavnom krstu i slovenstvu. A jeste Crna Gora uvek u istorijskim prilikama prva pristajala uz Srbiju, ponekad i ispred nje.
Toliko su se navarali da će ih prevariti 21. maja i najuplašeniji i oni u koje imaju eursko poverenje. Glasaće crnogorski stanovnici za sebe, za svoju porodicu, za zajedničko dobro i slogu, a ne za odvojenike. Tada će im vratiti za uvrede i ucene, za strah i trepet.
Toliko je dosta da dukljansko-montenegrinska uprava više nikoga ne može prevariti - rekao je između ostalog Miro Vuksanović.
MILO ĐUKANOVIĆ U BERANAMA
NEĆE BITI SIVE ZONE
CRNOGORSKI premijer Milo Đukanović rekao je u subotu da će Crna Gora poštedeti Evropu, evropskog izaslanika za referendum Miroslava Lajčaka i ostale bilo kakve arbitraže o referendumskom ishodu.
"Ne mogu ni ja da zamislim da ćemo uopšte razgovarati o sivoj zoni, jer odavno tvrdim da imamo više od 55 odsto podrške za nezavisnost", rekao je Đukanović novinarima u Beranama.
On je ponovio da je uvjeren da će nezavisnost podržati iznad 55 odsto glasača, kao i da se ta podrška iz dana u dan uvećava.
"Mislim da se približavamo procentu koji sam naznačio negdje na početku kampanje - više od 60 odsto podrške za nezavisnost", zaključio je Đukanović.
ZBRKA OKO BESPLATNIH KARATA ZA REFERENDUMSKE VOZOVE
POLITIKA U VAGONIMA
"Železnice Srbije" počele su sa izdavanjem besplatnih povratnih karata za sve građane Crne Gore koji žele da učestvuju na referendumu, saopšteno je u subotu iz ovog preduzeća. Sve obaveze prema "Železnicama Crne Gore" za ove karte biće uredno ispunjene.
- Građani Crne Gore kojima je Železnica Srbije odobrila besplatno putovanje da bi glasali na referendumu moraće da plate deo vozne karte nakon što pređu na crnogorsku teritoriju, saopšteno je međutim u subotu iz Železnice Crne Gore.
SLOŽNO
Dvadesetprvog maja, kad krenete na biračko mesto, pomislite na svoga brata i sestru u Srbiji, na majku i oca, na dragog prijatelja, na svoju devojku ili mladića, na svoje profesore i velike učitelje. Vaše odlučno "NE"! - glas je za našu slogu i zajednicu, protiv granica, deoba i raskola, glas za nas i za naše potomke, glas za dostojno i prepoznatljivo mesto u Evropi zajedno sa Srbijom.
Nema dileme za čestite i razumne ljude. Sve je jasno! Braća smo!
Ne izneverite svoje pretke i ne obrukajte svoje potomke! - navodi se između ostalog u poruci sa ovog skupa.
BRAĆA SMO
Premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je u subotu da su Srbija i Crna Gora zajedno jače, "tako da je Srbija na moru a Crna Gora na Dunavu", što je jasno podržala i Evropa.
"Evropa je jasno rekla da treba da budemo zajedno, zato što su svi u Evropi zajedno i zato što Evropa ne zna za granice i za podele", istakao je Koštunica.
"On je za najbolje evropske ideje i vrednosti, evropske integracije, a, na naš način rečeno, još jedanput se ponovilo ono što dobro znamo - sve je jasno, braća smo", rekao je premijer Srbije.
(“Večernje novosti” - 13. maj 2006.)