Iz Udruženja podsjećaju da Zakon o izboru odbornika i poslanika definiše glasanje uz pomoć šablona za glasački listić za osobe djelimičnog ili potpunog oštećenja vida, te da svako biračko mjesto mora imati dovoljan broj šablona za glasanje. Zakon, takođe, predviđa dužnost Opštinske izborne komisije da olakša pristup biračkom mjestu licima s invaliditetom.
"Ovo podrazumijeva preduzimanje mjera i radnji u cilju prilagođavanja biračkih mjesta koja već nijesu pristupačna u skladu s obavezama iz Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata. Napominjemo da na biračkim mjestima gdje postoji par prepreka, poput jedne ili više stepenica za sam prilaz biračkom mjestu, na inicijativu OIK se mogu obezbijediti montažne platforme u cilju prevazilaženja prepreka do dugoročnijh, sistemskih rješenja od strane javnih ustanova i vlasnika objekata u kojima se održavaju izbori", kažu iz Udurženja mladih sa hendikepom.
Oni, takođe, navode da Televizija Crne Gore, prilikom prvog sučeljavanja izbornih lista i kandidata za lokalne izbore u Tivtu, nije obezbijedila prevod emisije na znakovni jezik, iako joj je to obaveza po Zakonu o izboru odbornika i poslanika.
"U tom smislu pozivamo javni servis da ovaj ozbiljan propust ispravi u prvoj narednoj emisiji", kažu iz Udruženja.
Takođe, iz Udruženja, sa žaljenjem, navode da nijedan politički subjekt nije svoju kampanju učinio dostupnom većem broju osoba s invaliditetom.
"Pa tako osobe s oštećenjem vida i sluha ostaju uskraćene za prave i potpune informacije, često u nemogućnosti ili umanjenih mogućnosti da se odluče za najboljeg kandidata/grupaciju koja će ih predstavljati nakon izbora. U tom smislu još uvijek je nemoguće govoriti o zadovoljavajućem nivou povjerenja u izborni sistem kad sam izborni proces i dalje nije pristupačan i dostupan osobama s invaliditetom", ocjenjuju iz ovog Udruženja.