Iz te organizacije su napomenuli da Crna Gora nema dječjeg psihijatra, kao i da ne postoje programi koji bi se fokusirali na početne faze zavisnosti i osnaživanje njihovih porodica, prije svega roditelja.
"Podrška u ranoj fazi bolesti zavisnosti, podrška maloljetnicima koji koriste droge uz snaženje preventivnih mehanizama je jedna od ključnih karika koje crnogorskom sistemu nedostaju. Zato zajedničke aktivnosti NVO sektora u toj oblasti moraju biti što ozbiljnije i stručnije razmotrene", kazali su iz NVO Juventas.
Oni su istakli da podaci pružaoca usluga pokazuju da u Crnoj Gori postoji trend porasta broja maloljetnih osoba koje koriste droge ili su zavisne od njih u posljednjih par godina.
Međutim, kako naglašavaju, roditelji se često obraćaju nevladinim organizacijama po savjet, jer nijesu u mogućnosti da dobiju potrebnu pomoć u okviru sistema zdravstvene, niti socijalne zaštite.
"Roditelji navode da psihijatri nijesu spremni da liječe maloljetne osobe oboljele od bolesti zavisnosti od psihoaktivnih supstanci, dok radnici centara za socijalni rad "razumiju situaciju, ali su im ruke svezane", jer ne postoje ustanove za liječenje maloljetnika. U praksi, smiještanje maloljetnika na liječenje u psihijatrijsku ustanovu je praktično nemoguće, posebno onih koji su zavisni od psihoaktivnih supstanci", dodaje se u saopštenju.
Iz NVO Juventas objašnjavaju da je alternativa koja se roditeljima nudi, ukoliko maloljetna osoba ima i još neki psihološki ili mentalni izazov, izvršenje hospitalizacije, ali da roditelj bude 24 sata prisutan u bolnici tokom cijelog trajanja liječenja.
Sa druge strane, ističu, roditeljima se često savjetuje da djecu prijave policiji za, najčešće nasilje u porodici, kako bi se smjestili u Resursni centar za djecu i omladinu.
"Mišljenja smo da takav tretman maloljetnih osoba doprinosi direktnom produžetku agonije i njih i njihovih porodica, a pogubno utiče na oboljelu osobu u smislu ranog otkrivanja i liječenja bolesti koje je u driektnoj sprezi sa stopom uspješnosti liječenja i eventualnim konačnim izlječenjem. Napomenuli bi da je starosna granica za liječenje maloljetnika, koji su opijatski zavisnici, metadonskom detoksikacijom ili supstitucijom, u zemljama EU, ali i zemljama regiona, odavno pomjerena na 16 godina starosti ili je uopšte nema", kazali su iz NVO Juventas.
Taj i povezane probleme koji u fokusu imaju osobe koje koriste narkotike razmotrili su u dokumentu Javna praktična politika o smanjenju štetnih posljedica upotrebe droga u Crnoj Gori, koji je izrađen je u okviru projekta "Smanjenje štete funkcioniše. Podržite ga u Crnoj Gori!".
Projekat su sprovele NVO Crnogorska mreža smanjenja štete Link i Juventas, u okviru Programa malih grantova EuroAzijske mreže smanjenja štete, uz finansijsku podršku Robert Kar fonda za podršku mrežama organizacija civilnog društva, sa ciljem obezbjeđenja održivosti servisa u zajednici, namijenjenih osobama koje koriste droge.
Autorke studije su psihološkinja Tatijana Mandić i programska direktorica Juventasa Tijana Žegura.