Region

Srbija i dalje bez kandidata za generalnog sekretara UN

U Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija sjutra počinje predstavljanje kandidata za generalnog sekretara te organizacije. UN su još u decembru pozvale zemlje članice da predlože kandidate. Srbija ga još nema, a nema ni odluke da li će podržati nekog drugog.
Srbija i dalje bez kandidata za generalnog sekretara UN
Portal AnalitikaIzvor

Razgovor za posao. Komisiju čine 193 članice GS UN, svaka ima po dva minuta da kandidata, koji će predstaviti svoj program, pita šta želi – tako će izgledati početak izbora 9. generalnog sekretara Ujedinjenih nacija. Za sada je osam kandidata. Srbija još bez svog.

"Kad donesemo odluku, dobićete rješenje i našu konačnu odluku", kaže predsjednik Vlade Aleksandar Vučić.

Od kada je iz Njujorka stigao poziv, od zvaničnika slušamo takav stav, a jedino ime koje se pominje jeste Vuk Jeremić, bivši predsjedavajući Generalne skupštine.

Ivica Dačić kaže da kada Vlada bude odlučila, rukovodiće se interesima, a ne sujetom i dodaje da će podržati kandidata koji ima najviše šansi da postane generalni sekretar i koji je prijatelj Srbije. Ističe da se u tome Vučić i on slažu.

"Zamislite šta znači da jedna zemlja ima GS UN. On je u položaju da neformalnom diplomatijom vrlo efikasno zastupa i pomaže interesima jedne države", kaže bivši ambasador Srbije u UN Feodor Starčević.

Kandidata za generalnog sekretara ne mora da kandiduje njegova zemlja. Imenuje ga Generalna skupština na predlog SB, čije članice mogu da ulože veto.

Osim mogućih proceduralnih prepreka, bivše diplomate kao mogući problem vide jedino one koje eventualno ima država iz koje dolazi kandidat zbog kojih on ne bi mogao da bude viđen kao objektivan.

"Teško da će stalne članice SB UN biti sklone da se izabere generalni sekretar koji ima određenu snagu, moć, uticaj i moralni i politički, da će dozvoliti da u narednom periodu kada svi problemi treba da se rješavaju bude generalni sekretar iz ovog kraja", kaže bivši ambasador Srbije u Belgiji i Francuskoj Radomir Diklić.

Ipak, postoji mogućnost da, ako nema saglasnosti u SB, o tome odlučuje Generalna skupština.

"Teško mogu da zamislim da će se tamo podići tako visok broj glasova protiv onoga što jedan, dva ili tri člana SB ne žele da se desi", dodaje Diklić.

Kandidati mogu da uđu u trku do kraja juna. Za sada su, pored ostalih, u igri bivši ministri spoljnih poslova Makedonije, Crne Gore, Hrvatske i Moldavije, nekadašnji slovenački predsjednik i direktorka Uneska, koja je iz Bugarske.

(RTS)

Portal Analitika