Društvo

Crnoj Gori dostupne inicijative u oblasti nauke i istraživanja Stejt dipartmenta

Crna Gora i Ministarstvo nauke od prošle nedjelje postali su dio mreže zemalja kojima Stejt dipartment šalje informacije i omogućuje pristup inicijativama i aktivnostima koje oni realizuju u oblasti nauke i istraživanja.
Crnoj Gori dostupne inicijative u oblasti nauke i istraživanja Stejt dipartmenta
Portal AnalitikaIzvor

Ova prednost rezultat je nedavnog sastanka održanog u Vašingtonu između ministarke nauke Sanje Vlahović i sekretara Kancelarije za naučnu i tehnološku politiku pri Bijeloj kući Judith G. Garber, čija misija je kreiranje politika u oblasti nauke i tehnologije za Vladu SAD, a ima funkciju i savjetodavnog tijela američkog predsjednika.

Riječ je o dvije interaktivne online inicijative, i to: GIST Guru Webchat i GIST “Ask an Expert” – projekat “Pitajte eksperta”.

"GIST Guru Webchat je pristupačan način za inovatore, preduzetnike i studente, kao i pedagoške i naučne savjetnike iz cijelog svijeta da dubinski raspravljaju o temama iz oblasti preduzetništva, sa posebnim aspektom na nauku, tehnologiju i inovacije. Ovaj projekat naziva se "Globalne inovacije putem nauke i tehnologije utorkom – GIST Tech Tuesdays." i riječ je o seriji prezentacija koje će se održavati svakog drugog utorka u mjesecu", saopšteno je iz Ministarstva nauke.

Ministarstvo nauke u saradnji sa NVO Digitalizuj.me najavljuje web seminar pod nazivom: “Faktori uspjeha za preduzetničke (odvažne) inicijative”, koji će biti održan sjutra, od 17 do 17.45 sati, u prostorijama Digitalizuj.me u Podgorici.

Seminar vodi prof. dr Chuck Eesley sa Stanfordovog programa za tehnološke inovacije.

"Na ovom web seminaru biće riječi o tome koje sve pouke preduzetnici mogu izvući iz istraživanja o startup kompanijama? Je li je bolje baviti se inovacijama ili niskim tehnologijama? Što veliki timovi imaju zajedničko? Koji su najuspješnije startup strategije? Tehnološki guru će skrenuti pažnju na online prezentacije u oblasti nauke i tehnologije i preduzetništva, a određeno vrijeme je rezervisano za pitanja gledalaca", navedeno je u saopštenju.

Vanredni profesor na Stanfordovom programu za tehnološke inovacije, prof. dr Chuck Eesley predaje i istražuje tehnološko preduzetništvo kako bi omogućio sljedećoj generaciji preduzetnika savjete i akcije za uspjeh.

Chuck će raspravljati o online preduzetničkim i obrazovnim resursima i podatke o preduzetništvu koje je prikupio posredstvom svog istraživanja podijeliti sa učesnicima webinara.

Ideja Ministarstva nauke jeste da se zainteresovana grupa ljudi okupi na jednom mjestu, kako bi ideje i informacije cirkulisale i nakon završetka seminara svi zainteresovani imali priliku da promisle o postavljenim pitanjima I odgovorima, ali i kreiraju određene zaključke.

Druga inicijativa je GIST “Ask an Expert” - “Pitajte eksperta” - "online" interaktivni alattakođe će biti demonstirana sjutra, nakon završetka Web seminara.

"Svi dobri preduzetnici znaju da ponekad moraju da se konsultuju sa drugima vezano za savjete. Kada je u pitanju pokretanje vlastitog posla, vrlo je teško krenuti naprijed bez savjeta od strane eksperta. Pitajte eksperta, Gist mreža je novi "online" interaktivni alat dat mladim preduzetnicima iz cijelog svijeta u cilju dobijanja pomoći koja im je potrebna da bi bili uspješni. Da biste iskoristili znanja stručnjaka, šalje se pitanje na stranici: Savjetujte se sa stručnjakom (Ask an Expert page). Sva odgovorena pitanja biće dostupna za pregled, tako da članovi GIST mreže mogu učiti jedni od drugih. Bilo da imate pitanje o teambildingu, prikupljanju sredstava, odnosno nalaženju potencijala, možete koristiti "online" interaktivni alat Pitajte eksperta, da biste dobili pomoć koja vam je potrebna", ističe se u saopštenju.

Ministarstvo nauke zajedno sa Američkom ambasadom u Podgorici u narednom periodu kreiraće punktove za održavanje web seminara i u gradovima na jugu i sjeveru Crne Gore.

"Ovakve inicijative izuzetno su važne za Ministarstvo nauke i zbog projekata poput Tehnopolisa u Nikšiću, čije otvaranje se očekuje u septembru 2016. godine, kao i uspostavljanja budućeg Naučnotehnološkog parka u Podgorici, putem kojih će naučna istraživanja i ideje biti pretočeni u konkretne proizvode i usluge", zaključeno je u saopštenju.

Portal Analitika