Tri dana su britanski mediji pritiskali premijera Dejvida Kamorona da objasni otkud njegovo ime u "Panamskim papirima". Tek sinoć je priznao je do 2010. posjedovao dionice u ofšor fondovima svog oca registrovanim na Bahamima.
"Supruga Samanta i ja posjedovali smo 5.000 dionica u Blairmore Investment Trustu koje smo u januaru 2010. prodali za oko 30.000 funti", kaže Kameron. "Iskreno, nemam šta da krijem. Ponosan sam na oca i ono što je napravio, na kompaniju koju je osnovao i sve ostalo. Ne mogu da trpim da se njegovo ime vuče po blatu".
Laburisti smatraju da je odugovlačenjem da se obrati javnosti i objavljivanjem djelimičnih istina, Kameron izgubio povjerenje naroda i da mora da podnese ostavku.
"Posjedovao je te dionice dok je bio lider opozicije. Oslobodio ih se malo prije nego što je postao premijer. Kao premijer zalagao se za početak nove ere transparentnosti. Tri dana ga novinari pitaju legitimno pitanje o tom fondu, da bi on tek poslije tri dana jednoj jedinoj televiziji nešto priznao", kaže Tom Votson, zamjenik predsjednika Laburističke partije.
Laburisti zameraju Kameronu da je izbegao direktne odgovore i pitaju zašto u finansijskom registru premijera nije bilo bilješke o njegovim interesima u toj firmi. Kameron je do juče tvrdio da nema nikakve akcije ni of šor firme.
"Morao je da zna da se tako ne smije. Morao je da bude iskren, jer prije ili kasnije sve izađe na vidjelo", kaže jedna građanka.
"Mislim da bogataši uvijek nađu način da sakriju pare. Svi moraju da plate svoj porez. Svi", dodaje druga.
Na osnovu dokumenata iz panamske advokatske kompanije "Mosak Fonseka" objelodanjeno je da je Ijan Kameron, otac premijera, bio na čelu investicionog fonda Blemor Holdings, čiji su prihodi trideset godina skrivani od britanskih poreskih organa, piše Gardijan.
Britanci su nezadovoljni, ali komotna većina u Donjem domu vjerovatno će biti dovoljna Kameronu da ostane u Dauning stritu 10.
Izvor: rs.n1info.com