"Vi ste oslobođeni iz zatvora i sve optužbe protiv vas su povučene", rekao im je sudija Čit Mijat.
Od ranog jutra rođaci i prijatelji studenata uhapšenih poslije demonstracija protiv reforme obrazovanja, okupili su se ispred zatvora poslije jučeračnje najave Su Ći.
U svojoj prvoj zvaničoj uredbi Aung San Su Ći koja je u četvrtak postala "državni savjetnik" što je nova funkcija koju je uveo Parlament da bi ona mogla da praktično upravlja državom, najavila je da će raditi na tome da se odmah oslobode politički zatvorenici, politički aktivisi i studenti koji se gone iz političkih razloga.
Iako je više desetina političkih zatvorenika oslobođeno posljednjih godina, od kada je u Mjanmaru uspostavljena polucivilna vlada 2011, broj političkih zatvorenika je i dalje veliki.
Studenti zatvoreni poslije mirnih protesta u martu 2015. koji su nasilno ugušeni, veliki su dio političkih zatvorenika. Nekima od njih je prijetila kazna od deset godina zatvora.
Aung San Su Ći, dobitnica Nobelove nagrade za mir, ministarka u prvoj vladi svoje partije, Nacionalne lige za demokratiju, i sama je provela 15 godina u kućnom pritvoru za vrijeme vladavine vojne hunte.
Su Ći je u jučerašnjem saopštenju objavljenom na Fejsbuk stranici kancelarije predsjednika Mjanmara Tin Ćoa (Htin Kyaw), navela da je oslobađanje političkih zatvorenika prioritet, što je protumačeno kao naznaka da će oslobađanja početi vrlo brzo.
Partija Su Ći osvojila je ubjedljivu pobjedu na izborima u novembru prošle godine čime je okončana poluvjekovna vladavina vojske. Su Ći je po dogovoru partije de fakto predsjednica vlade, a ima i ulogu šefice diplomatije. Ona po ustavu iz vojne ere ne može da bude predsjednica države ako su joj djeca strani državljani, a njena dva sina su britanski državljani kao što je bio i njen pokojni muž.