Svijet

Afera Panamski papiri počela e-mailom "Ćao, ja sam Džon..."

Afera Panamski papiri, u kojoj je došlo do curenja miliona podataka o finansijskim malverzacijama bogatih i moćnih, počela je prije nešto više od godinu dana.
Afera Panamski papiri počela e-mailom "Ćao, ja sam Džon..."
Portal AnalitikaIzvor

Naime, finansijska afera krenula je od osobe koja je i dalje anonimna, ali novinari koje je prve nazvala opisali su kako se odmotalo to klupko, piše portal Index.hr.

"Ćao, ja sam Džon Dou. Jeste li zainteresovani za neke podatke", napisao je nepoznati zviždač u šifrovanoj e-mail poruci koja je stigla na adresu njemačkog časopisa Suddeutsche Zeitung. 

Istraživački novinar bogatog iskustva u otkrivanju finansijskih skandala Bastian Obermajer odgovorio je: "Jesmo, i to veoma".

Tokom narednih nekoliko mjeseci anonimni zviždač poslao im je velik broj e-mailova, skeniranih dokumenata, fotografija i podataka o klijentima, ukradenih sa servera advokatske kancelarije iz Paname "Mossack Fonseca", koja je decenijama bila meta istraga zbog sumnji povezanim sa pranjem novca. 

Džon Dou novinarima je poslao ukupno 11.5 miliona dokumenata, te 2.6 terabita podataka.

Njemački novinari kažu da se provjeravanje vjerodostojnosti dokumentacije pretvorilo u pravu opsesiju, pa da su uskoro shvatili da sve to ne mogu sami.

Zbog toga su se obratili Međunarodnom konzorciju novinara istraživača u Vašingtonu ICIJ. 

Potom je okupljena vojska od oko 400 novinara iz više od 100 redakcija u 80 zemalja. Održali su niz tajnih sastanaka, ponekad sa više od 100 ljudi, piše New York Times.

Originalni dokumenti bili su napisani na 25 različitih jezika. Jedan od novinara bio je i iskusni Luk Harding, koji je učestvovao u nekoliko istraga, među ostalim i u WikiLeaks-u, u slučaju Edvarda Snoudena. 

Ovog puta otkrio je mrežu od preko stotinu složenih međunarodnih transakcija, u čijem se centru nalazila  offshore-kompanija povezana sa muzičarom Sergejem Rolduginom, jednim od najbliskijih prijatelja ruskog predsjednika Vladimira Putina.

"Znali smo da postoji veza s Putinovim prijateljem. Znali smo da se novac šalje u offshore kompanije iz ruskih državnih banaka i da se recikliran vraća u Rusiju", rekao je Harding.

Krajem prošle godine ekipe su uspjele da povežu tu kompaniju sa još jednom, u čijem se vlasništvu nalazio luksuzni skijaški centar u blizini Sankt Peterburga, a u koji Putin rado dolazi, ispričao je Harding.

Dalja istraživanja su pokazala da se u istom mjestu 2013. godine u tajnosti udala Putinova ćerka, o čemu se saznalo tek prošle godine. 

"Mnoge bogate i moćne osobe koje su akumulirale veliko bogatstvo sada su sigurno u grču, jer su shvatile da njihove bankarske tajne više nisu tako tajne i da email nije privatni mediji", zaključio je Harding.

cdm

Portal Analitika