Svijet

Fišer: Istočno pitanje ponovo rizik po Evropu

Ponovna pojava takozvanog "Istočnog pitanja" ima potencijal da postane neka vrsta Super-Balkana, sa ogromnim bezbjednosnim rizikom po Evropu.
Fišer: Istočno pitanje ponovo rizik po Evropu
Portal AnalitikaIzvor

To smatra bivši njemački šef diplomatije Joška Fišer.

Evropsko-turski odnosi decenijama su bili duboko protivrječni, ali uprkos svemu, Evropi je potrebna Turska, a Turskoj Evropa, piše Fišer u autorskom tekstu za "Zidojče cajtung" pod nazivom "Novo istočno pitanje", a prenosi Dojče vele.

"Čak i da između Evrope i Turske nema partnerstva, Evropa ne bi mogla da se oslobodi posljedica geopolitičkog susjedstva sa Turskom", dodaje on.

Evropa se, po njegovim riječima, od 19. vijeka bavi takozvanim Istočnim pitanjem, odnosno pitanjem naslijeđa Osmanlijskog carstva na Balkanu i Bliskom istoku.

"To naslijeđe je na Balkanu dovelo do nekoliko ratova i konačno, sa habsburško-srpskim rivalstvom, u Evropi izazvalo katastrofu vijeka - Prvi svijetski rat", piše Fišer.

Istorija nas uči koliko je Istočno pitanje početkom 20. veka bilo opasno. Početkom 21. vijeka, to pitanje se u blago izmijenjenom obliku vratilo i, kako kaže, nije ništa manje opasno - mada opasnost od rata u Evropi ne postoji.

"Balkan je privremeno smiren - u svakom slučaju dok postoji vjera u evropsku budućnost u Evropskoj uniji. Na Bliskom i Srednjem istoku imamo vakuum moći i progresivni gubitak reda - pun ratova, terora, kriza i sukoba. […] Ponovna pojava Istočnog pitanja ima potencijal da postane neka vrsta Super-Balkana, sa ogromnim bezbjednosnim rizikom za Evropu", objašnjava Fišer.

Vrhunac te noćna more bila bi izolovana, otuđena, politički usamljena Turska na marginama Evrope i Bliskog istoka, čiji bi se demokratski potencijal iscrpljivao na kurdskom pitanju i koja bi se tako - korak po korak - destabilizovala, zaključuje on.

Izvor: b92.net

Foto: cicero.de

Portal Analitika