Vladina radna grupa danas je u 11 sati otvorila ponudu sa kineskim partnerom i zaključeno je da je ona u skladu sa traženim uslovima na tenderu.Podsjećanja radi, na javnom pozivu je tražen partner za smederevskog giganta a početna cijena je iznosila 45,7 miliona eura.Na javni poziv za privatizaciju Željezare Smederevo, koji je objavljen početkom marta javila se samo kineska kompanija HBIS.
Ministar privrede Željko Sertić je ranije rekao da očekuje da, ako sve bude po planu, ugovor o privatizaciji smederevske čeličane bude potpisan u aprilu.On je kazao da je ponuda kineske kompanije Hbis za prodaju železare ispravna, i da minimalna cijena po kojoj može biti kupljena željezara ne može da bude manja od 45,7 miliona eura.
HBIS je kompanija koja je zvanično druga u svijetu u proizvodnji čelika. Inače, Smederevska željezara je pod imenom Sartid prodata 2003. američkom Ju-Es stilu za 23 miliona dolara i do početka 2012. je bila veliki izvoznik i obuhvatala do 13 odsto ukupnog izvoza Srbije.Vlada Srbije je u januaru 2012. godine otkupila Željezaru Smederevo od američkog Ju-Es-Stila za simboličan jedan dolar.
Prvi tender za prodaju Željezare raspisan je aprila 2012. godine, i on je bio neuspješan, jer nije stigla nijedna obavezujuća ponuda. Drugi je raspisan u decembru 2014. i nakon neuspješnih pregovora sa američkim Esmarkom na tenderu za upravljanje Željezarom je pobijedio HPK Inženjering, koji je u aprilu 2015. preuzeo upravljanje srpskom čeličanom na čelu sa Peterom Kamarašom i Džonom Gudišem.
Premijer Vučić ranije je izjavio da bi, ukoliko dogovor sa kineskom HBIS grupom bude zaključen u maju, rast BDP-a Srbije u 2016. mogao zahvaljujući tome da bude čak 2,5 odsto, a u 2017. više od četiri odsto.U Željezari je zaposleno oko 5.000 radnika.
Kinezi namjeravaju da ponude posao svima koji rade u Željezari
Ministarstvo privrede prihvatilo je danas ponudu kineske kompanije Hestil (engleski naziv bio je Hbis), za kupovinu Železare Smederevo, a ugovor o prodaji će biti potpisan po pribavljanju mišljenja službe nadležne za sprečavanje pranja novca. Hestil planira da ponudi zaposlenje svima koji i trenutno rade u čeličani, a ima ih oko 5.050.
"Zaposlenima će biti omogućeno profesionalno usavršavanje i obuka, uključujući i slanje u druge zemlje, kao i dodatno usavršavanje kroz optimizovanu alokaciju zaposlenih i reorganizaciju", piše u saopštenju.
Hestil takođe namjerava da obezbijedi svim zaposlenima isti nivo naknada i beneficija kao što je navedeno u postojećem kolektivnom ugovoru.
Kako je precizirano, Komisija za sprovodenje postupka prodaje imovine Željezare je nakon što je danas otvorila finansijsku ponudu Hestila, ustanovila da ona ispunjava sve propisane uslove, što je potvrđeno u ministarstvu gdje su ponude i otvorene. Hestil je, piše u saopštenju, konglomerat i gigant svjetskih razmjera u proizvodnji čelika. Iako je proizvodnja i prodaja čelika glavna djelatnost ovog giganta, Hestil pokriva i aktivnosti u rudarskoj, finansijskoj, metalskoj industriji, upravljaju modernim logističkim centrima i aktivni su u drugim srodnim industrijama.
Na globalnom nivou zapošljavaju preko 120.000 radnika i u velikoj mjeri doprinose društvenom bogatstvu u svim geografskim područjima gdje rade. Na listi Fortune Global 500 u 2015. godini, Hestil je rangiran kao 239. kompanija po veličini u svijetu.
Kao najveći proizvodač čelika u Kini, Hestil godišnje proizvodi 50 miliona tona, Grupa posjeduje 37 visokih peći, od kojih 23 imaju kapacitet preko 1.000 kubika i u 2015. godini je proizvela 47,8 miliona tona čelika. Poslovni prihodi grupe su iznosili 43,7 milijarde dolara u 2015. godini, a ukupna sredstva na kraju te godine 53 milijarde dolara.
Uspjeh Hestila se bazira i na primjeni najnaprednijih tehnoloških rješenja i najčistijih tehnologija. Grupa ulaže u svoje istraživačke centre, kao i na kontinuiranu edukaciju i usavršavanje zaposlenih. Hestil ima 70 direktnih i indirektnih kompanija van Narodne Republike Kine, u preko 30 zemalja i regiona, kao što su Sjedinjene Americke Države, Velika Britanija, Australija, Južna Afrika, Kanada, Singapur, Švajcarska i Hong Kong. Između ostalog, ima i većinski udio u Duferku, koji ima najveću nezavisnu globalnu prodajnu mrežu u industriji čelika.
Ukupne projektovane investicije iznose preko 300 miliona dolara, što se sastoji od investicije u osnovna sredstva i infrastrukturu.
Cilj investicija u osnovna sredstva i infrastrukturu je da se modernizuje oprema, poboljša efikasnost, proširi opseg proizvodnog programa i unapredi ekološko okruženje. Izdvaja se investicija u galvanizaciju (pocinkovanje) za građevinsku i auto industriju. Ovo su ciljevi koji će biti postepeno ostvareni, navode u ministarstvu.
Na osnovu poslovnog plana i trenutnih tržišnih okolnosti, planirano je da se u Smederevu dostigne maksimalni kapacitet od 2,1 milion tona čelika.
(Tanjug)