Svijet

Koje države imaju nuklearno oružje: Opasnost za sve i svakog

U Vašingtonu je završen "nuklearni samit" na kojem je predsjednik SAD-a Barak Obama rekao kako se zalaže za smanjivanje nuklearnog arsenala Sjedinjenih Država, ocijenivši još da nuklearna prijetnja u svijetu i dalje postoji, te da treba učiniti sve kako bi se ona smanjila.
Koje države imaju nuklearno oružje: Opasnost za sve i svakog
Portal AnalitikaIzvor

Britanski Telegraph napravio je kratak osvrt na nuklearno oružje u svijetu, koji pokazuje da najveći potencijal za kompletno uništenje naše planete još uvijek leži u - Rusiji i SAD.

Devet država trenutno raspolaže nuklearnim arsenalom - SAD, Rusija, Kina, Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo (koje su ujedno i priznate kao nuklearne sile pod Sporazumom o sprječavanju širenja nuklearnog naoružanja), te Indija, Pakistan, Izrael i Sjeverna Koreja (koje su bez "legalnog" priznanja njihovih arsenala).

Najviše bojnih glava s nuklearnim naoružanjem ima Rusija - čak 7.300, a kako su proteklih dana pisali neki britanski portali, taj broj raste suprotno međunarodnim sporazumima. U stopu ih prate SAD, sa 6.970. Ujedinjeno Kraljevstvo ima 215 bojnih glava, Francuska 300, a Kina oko 260.

Sjeverna Koreja, koja je prije nekoliko godina uspješno testirala nuklearno oružje, ima 20 bojnih glava, ali je upitna efikasnost tog arsenala, s obzirom na nepouzdanost i ograničen domet njihovih projektila koji mogu nositi takvo oružje. I dok je Kim Džong Un najrizičniji faktor od svih osoba koje pritiskom dugmeta mogu da izazovu masovno uništenje, zabrinutost su oduvijek izazivali Indija i Pakistan, koji su tokom XX vijeka prošli kroz nekoliko okršaja i u međuvremenu stvorili vlastito nuklearno oružje. Njihovi arsenali i dalje se šire, a postoji najmanje po 100 bojnih glava u svakoj državi. Velika misterija je i nuklearni arsenal Izraela, iz kojeg nikada nijesu niti potvrdili, niti opovrhli da imaju nuklearno oružje - procjenjuje se da imaju 80 bojnih glava.

Od svih spomenutih, na nuklearno oružje najviše troši SAD - čak 20 milijardi dolara godišnje, što je više nego sve ostale nukelarne sile zajedno. Amerikanci su i jedina nacija koja je nukelarno oružje upotrijebila u ratu - 1945. su sa dvije bombe uništili japanske gradove Hirošimu i Nagasaki, te okončali Drugi svjetski rat životima više od 150.000 osoba.

Kuriozitet u cijeloj "nuklearnoj" priči je Južnoafrička Republika, koja je tokom 80-tih godina prošlog stoljeća proizvela šest komada nuklearnog oružja, ali je sve uništila ranih 90-tih.

Autor: Portal Jutarnji.hr/ Handout, Reuters

Portal Analitika