Vlahović i Ivanović predstavili su rezultate projekata koji se u Crnoj Gori realizuju u saradnji sa ovom međunarodnom finansijskom institucijom i razgovarali o njihovom nastavku.
Ministri su boravili u Vašingtonu na poziv Svjetske banke gdje su učestvovali na Trećem sastanku na visokom nivou na temu razmjene znanja (Third High-Level Meeting on Country-led Knowledge Sharing), jednom od najvažnijih skupova u ovoj godini koji organizuje Svjetska banka.
Crnogorski ministri govorili su o iskustvu Crne Gore na odvojenim panelima posvećenim razmjeni iskustava u oblastima poljoprivrede i nauke.
“Velika je čast predstavljati Crnu Goru u Upravnom odboru Svjetske banke. Uspostavili smo jako partenrstvo i ponosan sam što sam danas bio u prilici da se susretnem sa dva ministra iz Vlade Crne Gore, ministrom poljoprivrede Petrom Ivanovićem i ministrom nauke Sanjom Vlahović. Projekti na kojima oni rade predstavljaju najbolju praksu koja se može podijeliti sa drugim zemljama. Razgovarali smo o više mogućnosti u oblasti poljoprivrede, biznisa i inovacija kako bi dodatno intenzivirali saradnju između Crne Gore i Svjetske banke”, kazao je Frank Heemskerk.
Ministar Ivanović je iznio konkretne podatke o efektima implementacije MIDAS programa koji se odnose na povećanje zaposlenosti, održivog rasta u sektoru poljoprivrede i smanjenja siromaštva u ruralnim područjima.
Hemskerk je istakao da je poljoprivreda sektor se najvećim multiplikativnim efektima podške. Pored direktne podrške poljoprivrednim priozvođačima u visini od 50 odsto iznosa ukupne investicije, sredstvima MIDAS projekta izgrađen je prvi granični prelaz za poljoprivredne proizvode u Luci Bar, opremljeno više laboratorija, sproveden proces kategorizacije objekata u kojima se proizvodi hrana, u kontinuitetu realiziovani programi obuke, posebno u oblasti veterine.
Sagovornici su se složili da ono što odvaja ovaj projekat od ostalih jeste sveobuhvatan pristup podrške poljoprivrednim proizvođačima uz istovremeno jačanje institucija zaduženih za oblast poljoprivrede, poput Agencije za plaćanje.
"Veoma pozitivno iskustvo i posebno postignuti rezultati, kvalifikuju projekte MIDAS i IPARD-like u red onih koji se kao najbolja praksa mogu podijeliti sa drugim zemljama u kojima Svjetska banka realizuje projekte. Takođe, razgovarano je nastavku projekta MIDAS, za koji je SB iskazala veliko interesovanje i koji bi bio fokusiran na ciljeve koje su potpuno komplementarni u politikama Vlade Crne Gore i Svjetske banke. To su, prije svega podrška povećanju zaposlenosti i proizvodnji", kazali su u Ministarstvu.
Ministarka Vlahović predočila je aktivnosti realizovane u oblasti visokog obrazovanja, nauke i inovacija, u okviru HERIC projekta, koji se finansiraju iznosu od 12 miliona eura od strane Svjetske banke.
"Bila je ovo izvanredna prilika da se od čovjeka koji zastupa Crnu Goru u Bordu direktora Svjetske banke, dobiju viđenja realizovanog u predhodnom ciklusu i predlože projekti za naredni ciklus podrške", kazali su iz resornog Ministarstva.
Ocijenjeno je da je dosadašnja implementacija HERIC projekta dala izuzetne rezultate na polju podizanja kvaliteta visokog obrazovanja i nauke u Crnoj Gori, te bi se stoga realno moglo očekivati njegovo produženje do kraja 2018. godine.
Nova podrška Svjetske banke predložena je u oblasti primjene inovacija u biznis sektoru i uspostavljanja prvog Naučno-tehnološkog parka u Crnoj Gori.
Vlahović je predložila tri pravca buduće saradnje: podršku uspostavljanju prvog Naučno-tehnološkog parka u Crnoj Gori, podršku inovacijama kroz podsticaj formiranja inovativnih start-up i spin-off preduzeća, kao i putem uspostavljanja novog centra izvrsnosti, što bi obezbijedilo dalju nadgradnju naučnoistraživačkih kapaciteta i infrastrukture u koju je u prvom cikusu već uloženo preko šest miliona eura.
Hemskerk je dao punu podršku ovoj inicijativi i pružio čvrsto obećanje da će se založiti za interese Crne Gore u pravcima koji su predstavljeni, posebno što se projekti koji su predloženi podudaraju sa ciljevima i prioritetima SB za naredni period.