- Već duže vrijeme ne postoji adekvatan odgovor na koruptivno favorizovanje pojedinaca, uvođenja v.d. stanja, sporne izbore u zvanja, raspodjele sredstava, javne nabavke, obrazovanje komisija koje zamagljuju povrede autorskih prava, itd.
S kojim pravom pripadnici univerzitetske zajednice ocjenjuju mlade ljude kad jedni drugima, bez obzira na sve, uvijek daju prelaznu ocjenu? Univerzitet uporno i neodgovorno ćuti na optužbe o plagijatu, da bi se očuvao lojalan kadar i da javnost ostane neinformisana o rasprostranjenosti i intenzitetu korupcije u visokom obrazovanju. Neinformisanoj javnosti suprotstavljanje korupciji nije relevantna tema, tako da nema pritiska na vlast da položi račune o rezultatima borbe u ovoj oblasti. Ne čudi ignorantski odnos Upravnog odbora UCG u vezi sa ozbiljnim optužbama o plagijatu, imajući u vidu da je Upravni odbor, kršenjem ustavnog principa o zabrani retroaktivnog dejstva pravnih akata, promoter neustavnog postupanja i bezakonja, odnosno svojevrsnih „atentata na pravnu sigurnost“. Očigledno je i da aktuelna vlast nema ni volju ni motiv da se bori protiv korupcije u visokom obrazovanju.
Šibicarenje oko knjige i skripte u režiji profesora i komisija govori da se srozava akademska čestitost i zahtjevi naučnog poštenja i da se Univerzitet kreće „sa zla na gore“. Posljedice su pad kvaliteta nastave i negativna selekcija kadra, na način da se kvari slika o državnim obrazovnim ustanovama do nivoa da budu privlačne samo za one koji svoju šansu vide u zloupotrebama.
„Akademski kriminal“ i korupcija u obrazovanju su kao pantljičara: dok im se ne stuče glava, rastezaće se u nedogled. Pravosudne i obrazovne ustanove moraju zauzeti stav u odnosu na teška ogrešenja o zakonske i moralne norme. VDT snosi posebnu odgovornost zbog pasivnosti u pogledu procesuiranja krivičnih djela protiv intelektualne svojine u slučaju novoizabranog rukovodioca navedene univezitetske jedinice, ministarke nauke, visokog funkcionera DPS-a, itd.
Civilni sektor i ostale društvene institucije moraju nastaviti da upozoravaju i informišu javnost ne bi li se pojačao legitiman društveni pritisak na nadležne organe da pristupe borbi protiv intelektualne krađe i korupcije u obrazovnom sistemu - kaže se na kraju saopštenja Koprivice.