Kancelarija za naučnu i tehnološku saradnju (OES/STC) koristi nauku da unaprijedi U.S. spoljnu politiku i podstakne globalno okruženje gdje izum, inovacije, i industrija predstavljaju zamajac budućeg razvoja. OES je takođe odgovoran za više od 50 obavezujućih bilateralnih i multilateralnih sporazuma koji oredstavljaju okvir za međunarodnu saradnju. Ovi sporazumi obezbjeđuju mehanizam za kritične istraživačke i razvojne napore kako bi se poboljšalo ljudsko stanje, olakšala razmjena naučnih podataka i rezultata, zaštitila intelektualna svojina, i uspostavila partnerstva sa srodnim institucijama u inostranstvu.
- To je upravo bio razlog današnjeg susreta Vlahović - Garber. Sekretarka Garber izložiila je ministarki Vlahović šta su iskustva Amerike sa zemljama kao što je Crna Gora i dala okvir za mogućnosti buduće saradnje. Ona je, nakon što je ministarka Vlahović predočila razvoj naučnog sistema u Crnoj Gori i projekte i aktivnosti koje se kod nas realizuju, ali i ukazala na zaokret u strategiji u smislu većeg akcenta na spajanju sektora nauke sa sektorom privrede, dala podršku crnogorskoj politici u oblasti nauke. Sekretarka Garber obećala je da će u narednom ciklusu Stejt Dipartment preko Američke ambasade u Crnoj Gori blagovremeno obavještavati o aktivnostima i programima sektora za nauku i tehnologiju koji na bilo kakav način mogu značiti naučnoistraživačkoj zajednici u Crnoj Gori, kao i razvoju naučne politike u našoj zemlji. Tokom današnjeg susreta sa sekretarkom Garber bilo je riječi i o našim naučnicima u Americi koji su trenutno na svojim doktorskim i postdoktorskim studijima na američkim univerzitetima, ali i naučnicima koji već uveliko rade u naučnim institutima i centrima širom Amerike. Sekretarka Garber istakla je da ovo tijelo Stejt Dipartmenta može biti podrška za sve naše naučnike koji se nalaze u Americi - stoji u saopštenju iz Ministarstva nauke.
Takođe se navodi da su Vlahović i ambasador Crne Gore u Vašingtonu prof. dr Srđan Darmanović juče posjetili Univerzitet "Džordž Vašington", gdje su razgovarali sa prof. dr Leom M. Čalupom, zamjenikom Predsjednika nadležnim za istraživanje. Prilikom ovog susreta ministarka Vlahović upoznala je potpredsjednika Čalupu sa pravcima razvoja nauke u Crnoj Gori, rezultatima i napredku ostvarenim u predhodnom petogodišnjem ciklusu, aktuelnim projektima, ali i planovima za nastupajući period.
- Ministarka Vlahović i potpredsjednik Čalupa tokom jučerašnjeg susreta fokusirali su se na mogućnosti saradnje, gdje je prof. Čalupa predočio projekat "Expert finder" koji je ovaj univerzitet uspostavio ove godine i izuzetno je ponosan na njega. Naime, riječ je o mogućnosti koja se nudi svim naučnicima širom svijeta da apliciraju za eksperte na projektima koje radi univerzitet. Posebno su traženi doktoranti i postdoktoranti medicinskih nauka, imajući u vidu da Univerzitet "Džordž Vašington" ima 12 centara i šest instituta za medicinske nauke, ali mogućnost se nudi i doktorantima i postdoktorantima, te dokazanim naučnicima iz oblasti ICT, energije, međunarodne ekonomske politike, javnih politika itd. Važno mjesto tokom ovog susreta zauzeo je i razgovor oko stvaranja mreža sa naučnom dijasporom, što je potpredsjednik Čalupa ocijenio kao izuzetno korisno, posebno kada je riječ o malim zemljama poput Crne Gore. On je najavljenu konferenciju crnogorske naučne dijaspore u matičnoj zemlji ocijenio kao izuzetan potez koji može učiniti puno za Crnu Goru, imajući u vidu da povezivanje naučnika sa različitih, predstižnih institucija nauke i obrazovanja u svijetu sa kolegama i isntitucijama u Crnoj Gori može otvoriti mnoga vrata i ostvariti saradnju od presudnog značaja za budući prosperitet države. Ministarka Vlahović predočila je potpredsjedniku Čalupi i programe nacionalnog stipendiranja magistranata, doktoranata i postdoktoranata, koji po završetku imaju obavezu da stečeno znanje implementiraju u matičnoj zemlji, kao i budući projekat zapošljavanja doktoranata i postdoktoranata u institucije sistema kako bi direktno implementirali stečena znanja i vrline - dodaje se u saopštenju.