Prema njegovim riječima, u unutrašnjem nadzoru utvrđeno je 28,84 hiljade nepravilnosti. S druge strane, u spoljnotrgovnskom prometu realizovano je 56,25 hiljada pregleda i utvrđeno 39 nepravilnosti.
"Za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti, inspektori su izrekli 11,18 hiljada mjera ukazivanja i izdali 59,29 hiljada rješenja, od čega u nadzoru u unutrašnjem prometu 11,53 hiljade, a u spoljnotrgovinskom prometu 47,76 hiljada“, precizirao je Vuksanović.
On je naveo da je po osnovu izricanja novčanih kazni protiv subjekata nadzora koji u prošloj godini nijesu poštovali propise, kao i po osnovu nadzora u spoljotrgovinskom prometu, izrečeno ukupno 7,91 milion eue.
„Od toga je 4,9 miliona eura po osnovu izrečenih 15,81 hiljadu prekršajnih naloga, 517,29 hiljada eura po osnovu izrečenih novčanih kazni u prekršajnim postupcima i troškova postupka, i 1,59 hiljada eura po osnovu oduzete protivpravno stečene imovinske koristi, dok je 2,49 miliona eura naplaćeno po osnovu naknade i administrativne takse u spoljnotrgovinskom prometu, po zahtjevima uvoznika odnosno izvoznika“, rekao je Vuksanović.
Nadležnim organima je, kako je dodao, podnešeno 508 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, a podnesene su i 202 krivične prijave, od kojih se najviše odnosilo na građenje objekta bez građevinske dozvole, bespravnu sječu šume i povredu službenog pečata.
Vuksanović je naveo i da je Uprava tokom ljetnje turističke sezone obavljala pojačan nadzor u periodu od polovine maja do septembra, koji je sprovodilo 100 inspektora.
Putem Call centra primila 4,7 hiljada prijava
Uprava je u toku prošle godine putem Call centra primila 4,7 hiljada prijava, od kojih je 415 proslijeđeno nadležnim organima na dalje postupanje.
„Uprava je u prošloj godini pripremila Metodologiju analize rizika u obavljanju inspekcijskog nadzora, shodno odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru, s ciljem proaktivnog djelovanja u prevenciji i ranom otkrivanju koruptivnih radnji i drugih djela s obilježjima korupcije“, podsjetio je Vuksanović.
On je kazao i da je Uprava u prošloj godini učestovala, između ostalog, u IPA projektima Infrastruktura kvaliteta i metrologija u Crnoj Gori, Razvoj bezbjednosti hrane i fitosanitarne službe, Pripremne mjere za upravljanje hemikalijama, za zemlje kandidate i potencijalne kandidate i Razvoj održivog korišćenja energije.
„Predstavnici Uprave kroz učešće u radnim grupama čine dio pregovaračkog tima u procesu evropske integracije Crne Gore. Uprava je aktivno uključena u 14 poglavlja, između ostalih, Sloboda kretanja robe, Sloboda kretanja radnika, Pravno osnivanja preduzeća, Javne nabavke i Poljoprivreda i ruralni razvoj“, dodao je Vuksanović.
On je podsjetio da građani mogu, osim putem besplatne linije Call centra, podnijeti prijave i preko Arhive Uprave, mejla prijave@uip.gov.me, web aplikacije Pitaj Upravu, sajta www.budiodgovoran.me, kao i putem Vladinog portala www.euprava.me.
Izvor: Mina business