Politika

Lekić: Krajnji rok za potpisivanje sporazuma 9. april

Krajni rok za potpisivanje sporazuma vlasti i dijela opozicije o održavanju fer izbora je 9. april, kazao je lider Demosa, Miodrag Lekić.
Lekić: Krajnji rok za potpisivanje sporazuma 9. april
Portal AnalitikaIzvor

On je televiziji Vijesti rekao da, od sedam uslova koje je opozicija ispostavila Demokratskoj partiji socijalista (DPS), dva su pitanja i dalje otvorena.

„Nije ispunjen Tivat da se izbori odlože i poluispunjen je uslov o Javnom servisu“, rekao je Lekić.

Lider Demosa kazao je da se još čeka na kadrovske promjene u RTCG, što znači da Sporazum o stvaranju uslova za fer izbore ne može biti potpisan dok direktorica Televizije Crne Gore, Radojka Rutović, ne podnese ostavku.

„Potrebna je promjena u Javnom servisu, kako bi on postao u pravom smislu, servis, nešto što će biti pobjeda demokratske Crne Gore i kraj upravljanja Javnim servisom od strane vladajuće stranke i klijentelističkih krugova oko nje, da bi mi potpisali sporazum“, kazao je Lekić.

Upitan da li je ipak na kraju opozicija napravila ustupak i pristala da izbori u Tivtu budu održani 17. aprila, Lekić je rekao da će to pitanje do samog potpisivanja sporazuma biti otvoreno.

„Politička mjera opozicije u ovom trenutku, na taj čin zakazivanja izbora za koje nijesu stvoreni uslovi su bojkot, tako da ćemo to izanalizirati u posljednjem trenutku, da li je to taj način koji nam omogućava da se ipak odnesemo prema tim izborima sa bojkotom ili da se do kraja to pitanje zateže“, rekao je on.

Prema riječima Lekića, pošto vrijeme curi, bilo bi dobro da DPS što prije prihvati sve uslove opozicije. „Po tom sporazumu izbori bi trebalo da se održe 9. oktobra. Dakle, 9. april je dan kada će biti šest mjeseci, što je kratak rok, ali ipak sa mogućnošću nekog uticaja“.

„Do tog roka bi morao biti potpisan, ukoliko DPS se opredijeli da mu je važnija Rutović ili ako je to epohalna stvar za njih, a ne ova tranzicija koja je i njima šansa da dođemo do fer izbora, što je i njihova šansa onda neka preuzmu odgovornost“, kazao je on.

Na pitanje da li opozicija već zna ko će je predstavljati u Vladi izbornog povjerenja, Lekić je kazao da će imena biti poznata nakon usvajanja lex specijalisa u Skupštini.

„Neumjesno je da sada izlazimo sa nekim rješenjima, jer ne znamo da li će se sve realizovati, a što se tiče mene, ja izvjesno neću biti u toj Vladi“, naveo je on.

Lekić nije želio da komentariše, kako je kazao, današnju neprimjerenu izjavu poslanice Pozitivne Azre Jasavić, koja je, između ostalog, kazala da je ta stranka otvorila vrata opoziciji, ali i njenoj stranci da uđe u Vladu izbornog povjerenja.

Lekić je rekao da se to može dogoditi, ali samo ako Pozitivna postigne neki dogovor sa DPS-om, pa u novu Vladu uđe kao stranka vlasti.

MINA

Portal Analitika