Politika

Analitičari: Dogovor o slobodnim izborima nadohvat ruke

Vjerujem da će vlast i dio opozicije postići dogovor i da ćemo imati vladu izbornog povjerenja. Ulozi su veliki za obije strane, ali i međunarodni pritisak da se dogovor postigne, kazao je predsjednik Upravnog odbora Centra za monitoring Zlatko Vujović.
Analitičari: Dogovor o slobodnim izborima nadohvat ruke
Portal AnalitikaIzvor

On je za Dan rekao da niko nije spreman da preuzme odgovornost za neuspjeh.

"Prekid pregovora dao je dodatno vrijeme DPS-u, tako da kraći period trajanja vlade izbornog povjerenja smanjuje i njen efekat. Stoga možemo očekivati dodatne ustupke DPS-a, koje je anulirao rastezanjem pregovora. Vlada izbornog povjerenja smanjiće velikim dijelom zloupotrebu državnih resursa, što će omogućiti da izbori budu više fer. Međutim, najveći nedostatak ovih pregovora jeste što su opozicioni zahtjevi ad’hok karaktera, da ne kažemo za jednokratnu upotrebu za ove izbore. Niko ne razmišlja šta poslije ovih izbora", ocijenio je Vujović.

On je rekao da njihov proizvod neće biti nezavisne institucije, već samo mehanizmi koji će se upotrijebiti samo za ove izbore. Vjeruje da će na kraju ishod izbora biti prihvaćen od svih ključnih aktera izbornog procesa, bez obzira što prigovora i nepravilnosti uvijek ima.

" Važno je da su te nepravilnosti ipak marginalnog značaja, a ne da mogu opredijeliti izborni rezultat - smatra Vujović.

Prema ranijim najavama, sporazum vlasti i opozicije trebalo bi da bude ozvaničen početkom ove sedmice.

Direktor CGO Daliborka Uljarević kazala je da je DPS praktično pristao na sve relevantne zahtjeve opozicije, i kako sada stvari stoje čini se izvjesnim skoro potpisivanje sporazuma. Ukoliko do toga dođe, kako je rekla za Dan, biće to ogroman uspjeh onog dijela opozicije koji je prihvatio rizik jednog, za naš kontekst, novog načina rada gdje se politička stvarnost mijenja kroz dijalog i pregovore političkih aktera.

"Ulazak opozicionih partija u vladu izbornog povjerenja biće i početak ograničavanja monopola jedne partije - DPS-a, ali se ne može očekivati da se u potpunosti stane na kraj zloupotrebi državnih resursa. Društveni interes je da se postignu određene promjene kroz drugačiji pristup koji treba da pokažu opozicioni kadrovi koji budu vršili vlast u odnosu prema odgovornosti za javni interes i privrženosti zakonu", rekla je Uljarević.

Kako smatra, to može da doprinese ograničavanju, sprečavanju ili preveniranju značajnog dijela zloupotreba državnih sredstava što bi izbore učinilo optimalno legitimnim.

"Naravno, ovo je samo početak borbe za razvlašćivanje monopolima sklonog DPS-a koji tom negativnom praksom zaustavlja demokratski razvoj. Treba imati u vidu da će promjene ići sporo i teško i ne treba očekivati da se u par mjeseci riješe nagomilani problemi, ali treba iskoristiti slabost DPS-a da se politički sistem počne uređivati kako bi posledično dao jednake šanse svima", kazala je Uljarević.

Parlamentarni dijalog za slobode izbore prekinut je polovinom februara, ali je kasnije opet pokrenut.

Koordinator u Insititutu Alternativa Jovana Marović kazala je da bi vlada izbornog povjerenja, koja bi odgovorila na zahtjeve opozicije, odnosno omogućila održavanje fer i slobodnih izbora, bila pokazatelj spremnosti DPS-a da i reformskim procesima pristupi kompromisno, makar kratkoročno.

"Šire opoziciono učešće u Vladi izbornog povjerenja dalo bi legitimitet njenim aktivnostima, pa i u odnosu na proces pregovora, što je nesumnjivo od značaja za ukupni proces priDruživanja EU. Naravno, ovo sve pod uslovom da opozicija dobije tražena mjesta u institucijama", kazala je Marović.

Važan dogovor

Predsjednik Građanske alijanse Boris Raonić naveo je da je očigledno da će doći do dogovora, samo ostaje žal što nijesu svi subjekti učestvovali u dogovoru, kako bi se konačno u Crnoj Gori postigao konsenzus.

"Dogovor će stvoriti prvi put u istoriji crnogorskog parlamentarizma mogućnost organizovanja fer izbora, u čiji rezultat niko neće sumnjati. Nadam se da će NVO sektor i međunarodna zajednica pratiti izborni proces i da će to biti još jedan argument u legitimnosti buduće vlade", smatra Raonić.

Kompromis je izgledan

Analitičar Božidar Čolaković kaže da je manje vjerovatno da će zbog pitanja termina održavanja lokalnih izbora višemjesečni pregovori između vladajuće i opozicionih partija smatrarati neuspjehom, naročito ako se ima u vidu optimizam predstavnika EU u pogledu mogućnosti postizanja kompromisa. 

"Može se očekivati da neki oblik kompromisa bude postignut u narednim danima, jer se ne čini naročito korisnim zauzimanje čvrstih pozicija u samom finišu procesa pregovora, budući da bi takav stav izvjesno doveo do neslavnog završetna cjelokupnog procesa, što bi dovelo do daljeg produbljavanja političke krize", smatra Čolaković.

cdm

Portal Analitika