Kako prenosi televizijski kanal "Rusija 1", pozivajući se na izvor iz komisije za istragu uzroka te avionske nesreće, na osnovu dešifrovanja posljednjeg razgovora posade aviona, prije samog udara u tlo, rekonstruisana je moguća situacija koja je dovela do avionske nesreće.
Prema tim podacima, pošto je glavni pilot odlučio da obleti još jedan krug iznad aerodroma, "boing" se podigao na visinu od 1.500 metara.
"Visina se povećavala automatski 40 sekundi. Ne dostigavši potrebnu visinu, glavni pilot je isključio autopilota. Za sada nije jasno zbog čega je to uradio. Moguće je da se avion našao, prema slengu pilota, u atmosferskim makazama. Upravo od tog trenutka, kada je isključen autopilot, ’boing‘ je počeo da ponire", naveo je „Interfaks“.
Pozivajući se na stručnjake, autori emisije pretpostavljaju da je poslije isključivanja autopilota komandant posade pokušao da "boing" izvede u horizontalni let, ali da se posle uzdizanja uključio vertikalni stabilizator. To je izazvalo blokadu upravljača, ali piloti nijesu uspjeli da shvate u čemu je problem.
Kako je naveo televizijski kanal, nije jasno kako se uključio stabilizator.
"On se uključuje uz pomoć dugmeta. Tokom turbulencije glavni pilot je prelazeći na ručno upravljanje mogao slučajno da pritisne to dugme i da to i ne primijeti, s obzirom na to da se prethodno žalio na hronični umor. Ako nije tako, onda je riječ o neobjašnjivom otkazivanju automatike", piše u materijalu.
"Posljednjih šest sekundi u kabini se, prema riječima našeg izvora, čuo neljudski krik", prenosi televizijski kanal.
Avion kompanije "Flajdubai" srušio se 19. marta iznad aerodroma u Rostovu na Donu, nedaleko od piste dok je pokušavao da sleti. Poginulo je svih 55 putnika i 7 članova posade.