Politika

Medojević: EU ohrabruje Đukanovića da pokrade izbore

Sve što je Evropska komisija (EK) radila u Crnoj Gori radila je pristrasno, neobjektivno, i ne u korist dostizanja evropskih standarda i rješenja političke krize, već jednostrano podržavajući režim koji u ovom trenutku predstavlja ključni problem za rješenje krize. Takav stav ozbiljno ugrožava kredibilitet Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, a posljedice će sigurno značiti smanjenje broja ljudi koji podržavaju EU - poručio je lider Pokreta za promjene (PzP) i funkcioner Demokratskog fronta (DF) Nebojša Medojević.
Medojević: EU ohrabruje Đukanovića da pokrade izbore
Portal AnalitikaIzvor

Poredeći akutelnu političku situaciju u Crnoj Gori sa onom u Makedoniji, Medojević je kazao da je na tom primjeru vidljivo da EU sprovodi politiku dvostrukih aršina.

„Makedonija je suočena sa političkom krizom jer se vlast formira na izbornim krađama. EU je u Makedoniji izvršila značajan pritisak da opozocija prihvati dijalog sa vladajućom partijom, ali je uslov opozicije bio ostavka premijera Gruevskog. S druge strane, DF je pozivao kolege iz opozicije da kao uslov za dijalog ispostave uslov da Đukanović podnese ostavku. Nažalost, kolege su prihvatile dijalog sa Đukanovićem, a nijesu prihvatile sugestiju DF-a i sada EU kaže da je Crna Gora zbog odluke dijela opozicije da pregovara sa Đukanovićem, a da ne traži njegov ostavku, bolji primjer od Makedonije“, rekao je Medojević na današnjoj konferenciji za medije održanoj u Podgorici.

On je istakao da politička kriza u Crnoj Gori nije ni blizu rješenja, te da „ovakav uticaj EU doprinosi rasplamsavanju krize, dodatno pogoršava političku situaciju u Crnoj Gori i ohrabruje Đukanovića da i ove izbore pokrade kao i prethodne“.

Medojević je rekao da izvještaji i ocjene EU o Crnoj Gori nijesu konzistentni, ilustrujući to sa nekoliko primjera. On je podsjetio da je EK tražila pravosudni i politički epilog afere “Snimak”, ali da nije bilo ni jednog, ni drugog.

“Danas nemamo politički epilog jer su sva umiješana lica napredovala u hijerarhiji Demokratske partije socijalista (DPS), dok se pravosudni epilog pretvorio u farsu. Njih četiri, pet je osuđeno na simbolične kazne, a vidimo da sada predsjednik države abolira aktiviste DPS-a”, kazao je lider PzP-a.

Medojević je dalje istakao da EU nije osudila nezakonito razbijanje oktobarskih protesta DF-a, kao ni brutalan policijski teror prilikom toga. Takođe, dodaje on, nije bilo ni osude političe korupcije prilikom u parlamentu kada je Vlada dobila povjerenje, kao ni osude da se uređaji za elektronsku identifikaciju birača mogu koristiti za, kako tvrdi on, izborne krađe. Na kraju, naglašava Medojević, došlo je i do propasti političkog dijaloga, jer EU nije vršila pritisak na premijera Đukanovića da podnese ostavku.

“Učešće i uloga EU u Crnoj Gori bi morali biti usklađeni sa odnosom EU prema identičnoj krizi u Makedoniji. Krajnje je vrijeme da EU zatraži ono isto što je zatražila u Makedoniji – ostavku premijera i formiranje prelazne vlade”, poručio je on.

Potpredsjednica PzP-a i poslanica DF-a Branka Bošnjak, kazala je da su joj na prošlonedjeljnom samitu lidera demokratija Centralne i Istočne Evrope u Beču kolege iz Makedonije kazale da je u Crnoj Gori bilo mnogo više uslova da se traži ostavka premijera. Prema njenim riječima, EU ima favorite ne samo u vlasti, nego i u opoziciji.

“Sada se stiče neka potpuno druga slika o integracijama Crne Gore. Režim je već planirao “fensi krađu” sa ovim uređajima koji ne služe ni za šta. Pozivamo EU da prestane sa politikom dvostrukih aršina” zaključila je Bošnjak.

Portal Analitika